İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır ?

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır ?

Bu yazı, Öğrenmeyi öğrenin adlı bir serinin bir parçası .
Model nasıl çizilir?
İnsan Anatomisi çizim teknikleri.
Karakalem ölçü alma teknikleri adım adım …
İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Eğer uygulama ettiyseniz enerjiyi yakalayan bir önceki derste, insanların gevşek senaryo üretiminde iyi bir fikir edindiklerini göreceğiz. Vücudumuzu daha bilimsel bir gözle inceleyerek bu duygu temelli zemin yapısını vermeye başlayacağız.

Bırakalım, insan vücudunun harikalarını örtmek için birçok seans gerekeceğini söyleyeyim. Sadece doğadaki en sofistike hayvan yapılarının yanı sıra, aynı zamanda en çok varyasyona sahip olanlardan biridir: çok az şekil ve renkte diğer türler gelir. Bu nedenle, kimsenin çiziminde sorun yaşamaktan kimsenin hayal kırıklığına uğramaması gerekir; Bu iddialı bir girişimdir.

Bu beceriyi, basitleştirilmiş bir iskeletten ( temel şekil veya sopa figürü) başlayıp , kas yapısının hacimlerine ilerleyerek, bir çizim işlemiyle aynı sırayla, yerden başlayacağız . Vücudun ve yüzün her bir bölümünün ayrıntıları.

Edinilecek ilk temeller oranlardır ve yalnızca bu basit “geleneksel ideal oranlar” ile değil, aynı zamanda cinsiyet, yaş,  hatta etnik kökende önemlidir.

Resim yaparken kağıt üzerinde kullanabileceğimiz bazı kalemler. (ileri seviyeler içindir.)

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Cinsiyete bağlı olarak değişime bakılmaksızın, iyi orantılı bir şekil, değişmez olan eklemlerin hizalanmasıyla tanımlanır (değişirse tuhaf bir şey algılıyoruz). Oranlar için temelimiz budur.

Baş için oval veya yumurta şekli (sivri uç aşağı) çizerek başlayın ve sekiz ölçümü işaretleyin, sonuncusu zemini işaretleyin.

Ölçüm (ideal erkek yüksekliği = sekiz kafa), insan formunun idealleştirilmesi olarak Rönesans sırasında belirlendi. Oldukça az sayıda insanın aslında sekiz baş boyu olduğu açıktır (bu modelin temelini oluşturan Kuzey Avrupalılar bile, yedi kafaya daha yakındır ), ancak kavramak daha kolay hale getirdiği için yine de en iyi model budur hizalamalar.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Kalça eklemleri 4’te otururken, 3 ve 4 numaralı işaretler arasında düzleştirilmiş bir daire şeklinde basitleştirilmiş pelvik kemiğini ekleyin. Genişliği kabaca 1,5 ila 2 kafa genişliğidir. Artık kafayı vücudun en önemli bölümüne, ağırlık merkezi ve istikrarına bağlayan omurga çizebilirsiniz.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Bu figürün ayaklarının kalça eklemleriyle dikey olarak hizalandığını varsayalım. Diz eklemleri, bu çizginin diz kapakları altına tekabül ettiğinden işaret 6 üzerine oturur.

Bacak gerildiğinde, diz eklemi kalça ve ayak bileği (solda) ile düz bir çizgi üzerine yerleştirilir. Ancak bu düz çizgi sanaldır: bacağı tamamlamak için, kalça eklemini diz kapağının iç kısmına, sonra da dizin dış kısmını ayak bileğinin içine doğru bağlayın (sağ). Bu, gerçek kemik yapısının çok basitleştirilmiş ancak doğru bir şekilde temsil edilmesidir ve insan bacağının doğal görünüşünün çizilmesine yardımcı olur; bu, kalçadan hafifçe içeri girer ve sonra dizde durur ve tekrar içeri girer. Kasları daha sonraki bir aşamaya yerleştirmede de yardımcı olur.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Kaburga-akciğer grubu, başın ve pelvisin ardından vücudun üçüncü önemli hacmidir. Basitleştirilmiş, 1 ile 2 arasında yarım başlayan, 3’e kadar olan noktada başlayan ovaldir; ancak iki gövde arasındaki boş bölüm önemliyken, gerçek göğüs kafesini taklit etmek için burada gösterildiği gibi alt bölümünü kesmek en iyisidir: yumuşaktır ve değişime tabidir (düz karın, yumuşak karın, karpuz beli) ve o da omurgada en burulma ve hareketin gerçekleştiği yerdir. Bunun farkında olmak ve gövde ve pelvisi iki blok gibi birbirine eklememek iyi olur, çünkü çiziminizin hareket aralığını “engelleyebilir”. Ovalin genişliği şu an için pelvis ile kabaca aynıdır.

Burada iki ayrıntı daha var: meme başının kenarlarında, işaret 2’de ve işaret düğmesinde 3 karnın üzerine düşüyor.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Omuz çizgisi, omuz genişliği 2 ila 3 kafa genişliğinde, işaretler 1 ve 2 arasında yarı yarıya olup, görünür konumu çok fazla değişebilir. Başlamak için hafifçe kavisli, ancak gerginlik içinde omuzlar gerginleşiyor ve eğri kendine gelip daha da yükselebilir. Ayrıca ön taraftan omzunu boynuyla birleştiren trapez kası oldukça bireyseltir; çok kaslıysa ya da fazla yağ taşıyorsa, omuz çizgisini boyun olmadığı kadar yüksek gösterebilir;tersine, çok genç kadınlarda sıkça görülen az gelişmiş bir trapezius uzun boyunlu bir izlenim verir.

İskeletsiz detaylara kısa bir şekilde değinmek, omuz hattının gerçek konumu ile dışa dönük vücut içindeki görünür yerleşimi arasında herhangi bir karışıklığın bulunmadığından emin olmaktır. Bunların bazı örnekleri aşağıda gösterilmektedir.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Sonunda kollar: Bilekler 4 numaralı işaretin üzerindedir, üzerine oturan kalça eklemlerinin biraz altındadır (ayağa kalkarak ve bileklerinizi kalçalarına karşı basarak test edebilirsiniz). Parmaklar kabaca orta uyluğa, yani 5 işareti ile sona erer. Dirsekler biraz karmaşık bir mafsal olup daha sonra ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, ancak şimdilik bunları seviye 3’te oturan uzatılmış oval olarak işaretlemek yararlı olacaktır.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Bitti … neredeyse. Bunu özetlemeye başlamadan önce, bu işaretleri çizgiler halinde uzatın ve profilde bunun nasıl çalıştığını görün.

Başınızı yine aynı yumurta şeklini çizerek başlayın; uç köşegen aşağı bakacak şekilde taçdan zemine dikey bir çizgi bırakın.

bir kurulu duruş olarak, kabaca bu dikey hat üzerinde pelvik kemik (başın yumurta daha dar versiyonu), omuz ve diz yerleştirebilirsiniz. Bunlar daha önce olduğu gibi aynı seviyededir: tüm eklemler vardır, ancak diğerleri bunlar ile aynı düzlemde değildir.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Yandan bakıldığında, omurga düzleştirilmiş bir “S” şeklinde şekillendirilmiş olarak açığa çıkar. kafatasının alt itibaren, aşağı hareket eder ve (kürek kemikleri arasında) omuz seviyesinde en uzak noktasına ulaşır geri dek. Omuz eklemleri omurga önünde olduğuna dikkat edin! Bunun nedeni, yine, omuz “çizgi” gerçekte bir yay olduğunu: madalyonun bir üst görünümü gösterir.

Ardından omurga ileri geri gelir ve pelvisin biraz daha üstünde (içe doğru) doruk noktaları (arkadaki, derinliğine değişen ve kemerli sırt yapabilen küçük) tekrar yükselir. Sonunda tekrar yön değiştirir ve kuyruk kuyruk kuyruk kemiğinde sona erer.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Kaburga omurgaya yakından bağlıdır ve makbul duran vücuda dik durur ve göğüs doğal olarak ileri itilir.

Kalça eklemi dikey eksenden önde ve ayak bileği biraz gerisinde dengelenir. Böylece kalça ekleminden diz ekleminin önüne, diz ekleminin arkasından ayak bileğine kadar kalça-diz-ayak bileği hattımız geriye doğru eğik ve sıraya dizilir.

Bu duruşun genel etkisi, baştan göğüslere, ayaklara (yeşil) görsel bir yay, ve düzleştiğinde veya tersine döndüğünde, duruşta bir belirsizlik ya da sarkıntı algılıyoruz.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Sonunda silahlar. Üst kol omuzdan oldukça düz bir şekilde düşer, bu nedenle dirsek ikinciyle hizalanabilir (veya biraz geriye doğru düşebilir). Fakat kol dinlenince hiçbir zaman tamamen gerilmediğinden önkol dik değildir: kol hafifçe bükülür ve bilek kalça kemiğinin hemen önüne düşer. (Ayrıca el rahat olduğunda, parmaklar burada gösterildiği gibi biraz kıvrılır).

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Bu, temel, ayırdedilmemiş insan oranlarını tamamlar ve burada yukarıdakilerin tümünü özetlemek için bir diyagram bulunur:

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Aşağıdakiler, vücuda dayanan birkaç faydalı görsel anımsatıcıdır. Vücut dik dururken kullanışlıdırlar.

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Bir sürü materyali kapattık ve şu anda erkek ve bayan yapıları (ve diğerleri) arasındaki farklara geçmeden önce eğitimi duraklatmak ve bu temel şekli tanımak için iyi bir zaman. Örneğin, bu yeni bilgiyi, doğru şekilde orantılı olan bu temel şekle hızlı bir enerji eskizinin üzerine yerleştirerek günlük eskiz uygulamalarınıza entegre edebilirsiniz.

Başımla sürekli başlıyorum, ancak rahat ederseniz ve iyi bir sonuç elde ederseniz, vücudun hangi bölümünü çizmeye başladıysanız önem taşımıyor. Emin değilseniz veya zor zaman geçiriyorsanız, önce baş ile çalışmayı öneririm.

Bu basit figürü hafif bir elle çizmeye alışın, çünkü bitmiş gövde üzerine inşa edilecek. Geleneksel olarak, son satırlar mürekkeplenir ve yönergeler silinir (dolayısıyla hafif bir elin önemi) silinir ancak şeffaflıkla farklı bir sayfaya mürekkep yapma niyetiyle bir çizgi ile çizildiğimde bile hafif bir elle tutmak elimdedir bak ben ne yapıyorum

İnsan Anatomisi Model çizim Teknikleri ve Ölçü nasıl alınır

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Çocuk Kitabı çizimleri ve tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı çizimleri yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...