Her yıl binlerce genç hayalindeki Güzel sanatlar Fakültesi ve Liselerinde okumak icin Yetenek sınavlarına hazırlanıyor. ve Güzel Sanatlara hazırlanarak başarı sağlamak için yapmaları gereken bazı şeyler var bunları aşağıda sıralıyoruz. 

1) Hedef belirlemek 

Bireyin önce kendisini tanıması sonra eğitim görmek istediği, yeteneğinin yatkın olduğu bölümü önceden seçip belirlemesi kişiyi başarıya götürecek en önemli etkenlerden birisidir. bunun için ilği alanına yönelik araştırmalar yapıp seçtiğiniz alandaki insanlarla tanışarak o işi bilen kişilerden destek almaktır. bu desteğide genelde Güzel Sanatlar Yetenek Sınavlarına Hazırlayan Karakalem Resim Kurslarından alabilirsiniz.

2) Kendinize inanarak ciddi bir araştırma yapmakBaşarılı olmanın bir yoluda kişinin kendisine inanmasıdır. Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için Once kendinize bir hedef belirleyerek okumak istediğiniz bölümü seçip daha sonra o bölümde uzmanlaşmıs kişiler, hocalar, veya öğrencilerle iletişime geçebilirsiniz. Okulu ziyaret edip inceleme yapabilir, Okulun internet sitesinden veya okul görevlilerinden dersler hakkında bilgi alabilirsiniz. ve bu bölüm hakkındaki iş imkanı mezun olduktan sonra neler yapabilirsiniz bunun hakkında ciddi bir araştırma yapmalısınız.

3) Planlı ve disiplinli bir şekilde çalışmak

Verimli kullanılan zaman ve disiplinli bir çalışma programı başarının diğer önemli noktalarıdır. Burada önemli olan bir diğer konu ise öğrencinin tercih ettiği okul ve bölüme yönelik nasıl bir çalışma programı oluşturması gerektiğini ve doğru çalışma kaynaklarının belirlenmesidir. Buradaki esas nokta öğrencinin yanlış bir şekilde çalışma yapmasının ve gereksiz zaman kaybının önlenmesi olgusudur.  Nitekim öğrencilerin birçoğu bu durumu yaşarlar öyleki yanlış bilgi ve eğitim biçiminin sonucu öğrencinin karşısına yetenek sınavlarında başarısız olmaları gibi bir sonuçla çıkabilir.  Böyle bir durumun yaşanmaması adı öğrencilerin mutlaka alanında profesyonel bir eğitim kurumundan yardım almaları gerekmektedir.

4) Profesyonel yardım almak

Güzel Sanatlara Hazırlık Yetenek Sınavlarında başarılı olmanın en önemli noktalarından biri de alanında profesyonel bir eğitim kurumundan yardım almaktır. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, eğer orta öğretiminizi düz,  anadolu veya fen liselerinde  tamamladıysanız yetenek sınavlarında başarılı olma şansınız eğitimini güzel sanatlar liselerinde tamamlayan bir öğrenciye göre daha düşüktür. Bunun neden güzel sanatlar liselerinden mezun öğrencilerin tüm lise eğitim süresince (4 yıl) yetenek sınavlarına hazırlık eğitim programı almasıdır. Bu zamanı kendi lehinize dönüştürmek ve sınavda başarılı olmak için mutlaka alanında uzman bir egitim kurumundan yardım almalısınız. Bu durum size kaybedeceğiniz zamanın yanı sıra üniversite eğitim hayatınız boyunca size gerekli olan sanatsal formasyonu vererek hem sınavlarda hem de eğitim hayatınızda başarılı olmanızı sağlar. Bu noktada yetenek sınavlarında sizi başarılı kılacak bir eğitim kurumu araştırmalısınız.

5) Yetenek sınavlarına hazırlık eğitim kursu seçimi

Bu aşamada doğru bir karar vermek çok önemlidir.  Zira tercihiniz size zaman kaybetmeden,  en başarılı bir biçimde sizi yetenek sınavlarına hazırlamak ve tüm üniversite eğitim hayatınız boyunca size gerekli olan sanatsal formasyonu vermek ile yükümlüdür. Aksi halde hem zamanımızdan hemde maddi harcamalarınızdan dolayı üzüntü duyabilirsiniz. Bu noktada seçiminizi yaparken pek çok açıdan yetenek sınavlarına hazırlık yapacağınız kursu veya eğitim yerini araştırma yapmak ve karşılaştırma yapmak gerekiyor.  Özetle sizi başarıya taşıyacak bir yetenek sınavlarına hazırlık eğitim kurumu seçerken şu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

  • a) Eğitim verdiği süre zarfında başarısını kanıtlamış,
  • b) Alanında uzman formasyon eğitimi almış eğitmenlere sahip,
  • c) Eğitim araç gereçleri bakımında yeterli donanıma sahip,
  • d) Öğrencilerine nitelikli bir eğitim danışmanlığını hizmeti verebilen bir eğitim kurumu tercihi ile yetenek sınavlarında başarılı olma şansınızı arttırabilirsiniz.

   Bunun yanı sıra iyi bir eğitim kurumu tercihi yapmak için kayıt olmak istediğiniz yetenek sınavlarına hazırlık resim kursu mutlaka  önceden ziyaret etmelisiniz ,  kurs öğrencilerinin ürettiği işleri dikkatli bir şekilde inceleyerek (yetenek sınavlarına hazırlık kursunda verilen eğitimin en iyi yansıması kurs öğrencilerinin yaptığı çalışmalardır) ve mümkünse kursun bir dersine katılma imkanı bularak (böylelikle eğitmenler dışında kursun sürekli öğrencileri ile tanışma fırsatı bulabilir, kurs hakkında bilmek istediklerinizi kursun sürekli öğrencilerinden edinebilirsiniz) tercihinizin ne denli doğru olduğunu daha yakından görebilirsiniz.

Güzel sanatlara nasıl hazırlanılır ?
Güzel sanatlar fakültesi hazırlık
Yetenek sınavlarına nasıl Hazırlanırım ?