İnsan Anatomisi Esasları: Esneklik ve Eklem Sınırlamaları

Karakterlerimize yüz vermeye başlamadan önce yapılan son oturumda, esneklik sunacağız . Esneklik, bir eklemin hareket aralığının sınırına, yani “eklemlerin nasıl hareket edebildiğini ve taşımayacağını” belirleyebilmesidir. Kendi dövüş sanatlarından ve esneklik eğitimimden toplanan bu materyal, insan figürünün çizilmesine dair kitaplarda sıkça yer almıyor; hareket halinde olan cesedi anlamada kasları tamamlıyor. Aynı zamanda vücudu vahşi bacaklara sahip ahşap bir manken gibi olmaktan ziyade doğal görünümlü bir şekilde ifade etmek için de gereklidir!

Gitmeden önce bir uyarı: Bu dersi fiziksel aktivite için bir referans olarak kullanmayın. Bu bir sanat referansıdır ve bazı materyal bu amaçla basitleştirilmiştir. Profesyonel rehber olmadan fiziksel bir şey denemeyin.

Buna atlamadan önce, öğrenmenizi kolaylaştıracak bazı genel esneklik olguları akılda tutulmelidir.

  • Kadın vücudu daha fazla esneklik eğilimi gösterir, erkek vücudu daha fazla kas gücüne sahiptir.
  • Bir eklemdeki esneklik mutlaka başkalarına esneklik getirmez.
  • Daha fazla kas daha az esneklik demektir. Vücüt geliştiricileri, tüm eklemler için en sınırlı hareket alanına sahiptirler, çünkü önce şişirilmemiş kaslar yoluna girdiğinde (sırasıyla, Sokak Savurcusu II’deki Zangief’i hatırlayın) gerilmiyor. Gç egzersizi ve germe rutinleri (Wushu atletleri, cimnastikçiler) izleyen yalnızca sporcu ve sanatçılar hem kas gücü hem de esneklik gösterebilir ve kasları şişkin olmamakla birlikte ince ve gürültülüdür (Bruce Lee’yi düşünün). Günlük yaşamda, bisiklet gibi bir şey, aynı gerginlikle dengelenmemiş olsa da bacak esnekliğini de düşürecektir. Dolayısıyla, insanlara aşağıda gösterilen menzilleri bile almamak çok yaygındır – en çok kullandıkları vücut kısımlarını ararlar ve nerede en sert olduklarını bileceksiniz.
  • Bunun tersi de geçerlidir: daha fazla esneklik daha az kas anlamına gelir ve bu kaslar çok ince oldukları için genellikle çok kırılgandır. Örneğin, geniş germe yapan, ancak kasları inşa etmeyen bazı yoga uygulayıcıları, kas gözyaşlarına karşı savunmasızdırlar. Aşağıda açıklanan, aktif ve dinamik esneklik türleri için kas gücü aslında esastır.
  • Son derece esnek veya çift eklemli veya genç yaştan itibaren esnek esnek eğitim görmüş bazı insanlar burada gösterilen menzilin ötesine geçebilir. Bu, esneklik kurallarını gözardı etmek anlamına gelir, hepimiz içgüdüsel olarak bir vücut için neyin “normal” olduğunu ve neyin olağanüstü olduğunu bilir. Ekstremitenin olduğu birisini, imkansızlıktan (sirk, jimnastik, Exorcist) ertelemeye imkân tanıyacak bir bağlamın dışında imkansız bir açıdan çekerseniz, zavallı bir sanatçı olarak karşılaşmanız tehlikesidir.

Çizim amacıyla, yalnızca üç türle ilgilenmeliyiz: pasif, aktif ve dinamik.

Pasif esneklik , ne zaman yardım ederseniz ne kadar gerilebilirsiniz (vücudunuzun ağırlığı ile, örneğin yerde yere bacak ayrıldığında veya bir eş tarafından, şekil a). Bu durumda herhangi bir kas çalışması yoktur ve gerilmenin derecesi, ilgili kasların ne kadar uzayabileceği ile belirlenir.

Aktif esneklik , eklemi gererek ve dondurma pozisyonunda (Şekil b) yardımcı olmadan gergin olabilmenizdir. Bacağınızı mümkün olduğu kadar yüksek kaldırın (tekmelemeksizin) bir örnektir. Bu çokdaha zor ve bu aralık her zaman pasif aralığın altındadır, çünkü uzayan kasların direnci karşıtlarının gücüyle aşılmalıdır.

Aktif ve pasif esneklik

Dinamik esneklik , örneğin bacağınızı sallamak gibi gerilimi zorlamak için momentum kullanarak ne kadar gergin olabileceğinizdir. Bunu yapmak pasif ya da aktif olarak yapabildiklerinizin ötesine geçer, ancak yalnızca bir saniyeliğine onu iter. Hareketlerin hızı nedeniyle kavgalar ya da eylem dizileri sırasında bu gerçekleşir; bu nedenle salınım zirvesinde yakalanan karakterlerde aşırı gerilmeyi göstermek oldukça elverişlidir. Günlük esneklik eğitiminde, bu daha fazla menzil kazanmak için kullanılabilir – ancak bir kas yırtma riski çok yüksektir ve sadece önemli derecede ısınma sonrasında yapılmalıdır (kesinlikle bunu evde denemeyin).

Aşağıda tartışılan eklemler:

Eklemler

Boyun omurganın son yedi omurgasına karşılık gelir (servikal). Bunlar “yastık” ile ayrılmış istiflenmiş silindirler gibidir, bu nedenle hareket aralıkları sınırlıdır.

Boyun

Fleksiyon: Çene sternuma dokunabilir. Bu, çifte çene ve çirkin deri kıvrımları yaratır.

Uzantı: Boyun ve çene çizgileri tek bir eğriye katılır.

Yanal bükme: Omuz kaldırılmadığı sürece kulak omzuna dokunamaz.

Döndürme: Boyun kendi başına düşündüğümüzden daha az döner. Daha geriye dönmek için, üst gövdeyi de devreye sokuyoruz.

Bu “eklem”, pelvik kemikten çıkan beş omurdan oluşur. Hareket aralığı oldukça sınırlıdır, ancak bunu her zaman diğer uzantılar için ittifak olarak kullandığımız için, sıklıkla sanki önemli bir harekete izin veriyormuşgibi görünüyor . Aşağıdaki diyagram, diğer eklemlerin tutulumunun lomber bükülme şeklini nasıl değiştirebildiğini gösterir ancak aslında dört pozisyonda da aynıdır.

-Bel omurgası

Tüm eklemlerin, soket mafsalı sayesinde en geniş yelpazesine sahiptir: 360º sürekli olarak döndürebilir.Fakat bu, aynı zamanda çok sert itilmesi durumunda bir yerden çıkabileceği anlamına gelir; bu nedenle aşağıda gösterilen iyi bilinen kilit çok etkilidir: omuz mafsalı basınçla sınırına kadar uzatılır ve kaslar devreye geldiyse yerinden çıkacaktır .

Omuz

Omuzdan tam tersine, dirsek bir kapı menteşesine benzer – bir yönde açılır ve durur.

Dirsek

Uzatma: Bazı insanların dirsekleri aşırı yayılır. Nadir olmasa da, çizimde onu temsil etmede takdir yetkisini kullanın. Bazı karakterlerde doğru görünebilir ve başkaları için garip olabilir.

Fleksiyon: Eklemin sonuna kadar kapanabilmesi için bunu kabul etmeyin! Bu hareket kas kütlesi tarafından engellenir ve bunu kas döküntüsünü ilettiği için (yumuşak yağ yerine) kas karakterinde hissetmeliyiz. Eğer hesaba katılmazsa kasların asılsız ve yanlış görünmesini sağlayacaktır.

Aşağıda uygun dirseğe ait olmayan ek hareketler var, ancak burada tedavi edilebilir. İki paralel kemikten oluşan önkol, bilek döndürüldüğünde aşağıda gösterilen dereceye (bu kol arkasından görülebilir) her iki yönde de bükülebilir:

Önkol

Bileklerin hareket alanı neredeyse ön ve arka; Döndürmeye çalışırsanız, uygun bir daireyi tanımlamadığını fark ettiniz, ancak elipsden daha fazla, çünkü kenara çok az hareket edebiliyor.

Bilek

Parmaklar geriye doğru büküldüklerinde (uzatma) oldukça esnek olabilirler. Yardımcı olarak, bazı insanların parmakları 90 dereceye kadar viraj alabilir. Yardımcı olmaksızın, yalnızca biraz uzayabilirler ve çok gerginlik gerektirirler (bazen resimde bunu eldeki yaşam ve akışkanlık verir). Ayrı ayrı geriye dönebilirler, ancak eğer elin geri kalanı rahatlarsa, komşu parmaklar her zaman kaldırılmış olan parmak tarafından hafifçe kaldırılacaktır.

Kalça, bacak ayrılmalarının anahtarıdır ve elbette tüm dövüş sanatlarına dövüş sanatları için o kadar önemlidir. Omuzun alt gövdesinin aynasıdır, çünkü aynı zamanda bir soket eklemidir, ancak daha sınırlıdır.

Kalça mafsalı

Fleksiyon: Bu aralık diz eğildiğinde veya bacağın atıldığı kısa bir süre için geçerlidir. Dizin düz olması durumunda bacak yukarı kaldırılmasının ve bel seviyesinin üzerinde tutulmasının çok daha zordur. Tam açıyı bu yönde (bacak kaslarının tek gücü ile) başarmak neredeyse imkansızdır ve bu yeteneği olan sporcular son derece etkileyicidir.

Uzantı: Burada ayak parmakları bacak ile hizalıdır, ancak aya biraz dışa doğru çevirmek bacağın birkaç derece daha geriye dönmesine izin verir.

Parmak uçlarının yönü çarpıcı bir farklılık yarattığından kaçırma , bazı özel dikkat gerektirir: Parmak uçlarını dışarıya doğru çevirmek, onları öne sürmekten çok daha büyük bir menzile izin verir. Bunun nedeni, her durumda eklemin konumlandırılmasından kaynaklanmaktadır:

Kalça mafsalı 2

Eklemin çalışma şekli nedeniyle öne parmaklarla ilerleyecek bir orta bölünme imkansızdır! Bir orta bölmenin ayak parmaklarının yukarıya doğru bakması gerekir. Biri eskiden yapıyormuş gibi görünüyorsa, sırtlarını kontrol edin: muhtemelen kemerlidir. Bu, gerçekten ayak yukarı bölünme yaptıkları anlamına gelir, ancak pelvik kemik bacaklar ve ayaklar ile birlikte öne eğiktir.

Diz dirseğe çok benzer:

Diz

Fleksiyon: Dirsekte olduğu gibi kaslar da fleksiyonu engelleyebilir. Kaslı bacaklı birisi topuklara bu şekilde oturamaz. Daha fazla kas buzağılarda otururken, kalçalar topuklardan uzaktır.

Uzantı: Diz hiper uzatmaz! Abartılı, süpürme bacak silüetleri, normal dizin genişletilmiş dizinin düz çizgisini gizleyen kuadriseps ve baldır kaslarının birleşik çizgilerinden kaynaklanmaktadır.

İç rotasyon: Kalça mafsalının içeri girdiği zaman bu daha büyük bir dereceye ulaşır.

Ayak bileği bileklerini ancak daha fazla sınırlı dönme açısı ile aynalamaktadır.

Ayak bileği

Torakal omurga, yukarıdaki eklem şemasına dahil edilmemiştir çünkü eklem değildir ve aslında çoğu esneklik eğitimine dahildir. Omurganın bu kısmı çok sınırlı hareket ediyor. Kullanımı bir karakteri özellikle akıcı hale getirir (Spiderman’ı düşünün), fakat çok uzaklaşmak ve sırtları kırılmış gibi görünmesini sağlamak kolaydır!

Omurga

Dinlenirken: Normal durumda omurga S şeklinde.

Fleksiyon: Boyun tabanındaki vertebralar dışarı atılırken göğüs kafesi içeri girer. Omurga deriye baskı yaparken sırtta bireysel vertebralar görülebilir.

Uzantı: Omurga, omuz bıçakları arasındaki boşluk boşalırken dışarı fırlar. Arkada omurga geriye doğru sırtı gerdir.

Omurga 2

Bunu yapma, omurga bu şekilde eğilemez! Doğru versiyonda, vücudun bir bütün olarak geri döndüğünden bir takım eklemlerin devreye girdiğini görebilirsiniz.

Omurga 3

Döndürme: Üst gövdeyi döndürmek, kalçaları sabit tutmak ve sadece kaburga kafesini sola ve sağa döndürmek demektir. Bu şekilde, kalçalarınızın yardım etmesine izin verdiğinizden daha küçük bir hareket mümkündür. Bu yeteneği, örneğin, Taijiquan’da ve karın dansında yetiştirir. Kafa elbette daha da ileri gidebilir, ancak boynun sınırları içinde, bu yüzden sadece 90º ‘a ulaşabilir.

Şimdi, bireysel derzlerin nasıl esnetildiğini anladığımız için, birkaç aralık gerektiren bazı işlemleri inceleyelim, böylece eklemlerin anlaşılmasının, daha doğal görünümlü pozlar için nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Kırmızı oklar germe oluştuğu derzleri gösterir.

Bacakları öne doğru bölmek için iki yol vardır.

Klasik yol aşağıda ve daha zor olanıdır çünkü dizin konumu arka bacaktan daha fazla kalça uzatması gerektirir, böylece tamamen yere “oturur”. Arka bacak diz aşağı ve ayağın taban yukarı . Ön ayağın her zaman rahat olduğuna işaret ettiğini unutmayın: bükmek, baldırı germek anlamına gelir, bu da fazladan çaba gerektirir.

Ön bölme 1

Diğer yol aşağıda arka diz vardır dışarı aynı yöne işaret ayak parmakları ile. Biraz daha kolay bir konumdadır (diz üzerinde de daha kolaydır) ve dövüş sanatlarında tercih edilir, çünkü ayakta durma pozisyonuna atlama yapmaya izin verir (klasik bir yarıktan yaralanmaya neden olur).

Ön bölünmüş 2

Bu özel popüler eylem duruşu, gördüğünü düşündüğünüzün mükemmel bir örneğidir. Bir “yan” tekme gerçekten doğruya yana verilmez, orta bölünme pozisyonu (bunun ne kadar sınırlı olduğunu gördük) veya kalça kaçırma şekli bile olabilir : Aslında cepheden ayrılmış dövüş sanatları versiyonuna daha yakındır:

Yan kick

Yanlış vuruş: İlgili tüm eklemlerin yanal olarak sınırlı menzili var ve vücudu yana eğilerek telafi etmek zorundadır. Bu çok tehlikeli, sadece ayağı temas ettiğinde yanlamasına devrilmesine değil, aynı zamanda çok zayıf bir tekme olacak çünkü gücü çizmek için hiçbir şey yok.

Düşük yan tekme: “Saf” yan vuruş (o paraları izleyelim!), Düşük tekmeler için kullanılır ve hiç gerilmeyi gerektirmez.

Doğru, sözde yan tekme: Bu, ön bölüme en yakın olan, yani tekme aslında geriye doğru yönlendirilir, çoğunlukla kalça uzantısı kullanılır . Bu, vücuda bol miktarda güç yönlendiren dik bacağa sıkıca dikilmiş sürekli bir kemer biçimini almasına olanak tanır. Üst vücut bükülmesine neden olduğu için yalnızca bir “yan” tekme benziyor.

Ayağın ve ellerin bir kol tarafından uzakta bulunduğu iyi bir köprü, neredeyse tüm eklemlerin uzatılmasını gerektirir. Topuklar toprağı iterek kilo ağırlıklı olarak eller üzerindedir ve bel yukarı itilir – kalça / bel bölgesinde yeterli germek için tek yol. Dirsekler tamamen uzar ya da “kilitli kalır”, ancak dizler kaymayı hızlı bir şekilde başlattığınızda işe yaramayan köprüyü genişletmeden düz olamaz!

Köprü

Devam edersek, esnekliğimizi anlamanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı alıştırmalar vardır.

Hafifçe ve zorlamadan herhangi bir şekilde, Her Birleşim İçin Hareket Aralığı (bileşik uzantıları denemeyin) bölümünde açıklanan hareketlerin her birini deneyin. Sınırlarınızı hissedin ve hangi eğitim ile aşılabileceğinizi ve hangilerinin anatomik olarak ayarlandığını anlayıp anlayamayacağınıza bakın. Mesele, vücudunuzdaki materyali anlamaktır (eğer egzersiz yaparsanız ve esnetirseniz, muhtemelen zaten).

Cimnastikçilerin ve aşırı esnekliğe sahip olan diğer kişilerin fotoğraflarını arayın. Hızlı eskizlerini yaptıktan sonra ortalama bir kişinin (veya büyük bir kaslı kişinin) aralığına çevirin. (Hiçbir bilimsel açıdan doğru doğru cevap yoktur, öyleyse eğlenin ve doğru görünen veya olmayan şeyleri göz önünde bulundurun.)

Uygulama

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...