İnsan Anatomisi Temelleri: Ek İpuçları

İnsan Anatomisi Temelleri: Ek İpuçları Teknikleri

 

Nihai ürün resmi
Ne Oluşturacaksın

Bu sondan bir önceki İnsan Anatomisi dersinde, ana derslere uymayan, ancak bilmek çok yararlı olan bazı şeylere bakacağız.

Aşağıda, kol farklı pozisyonlarda olduğunda kas çizgilerinin gövdeye nasıl eklendiğini görebilirsiniz.Pektoral çizginin sadece göğsün ana hatlarına aktığı dişilerle aynıdır.

Kol ve omuz ayrıntıları
 1. Koltuk altı çizgisi her zaman pektoral çizginin altına yerleşir, ancak görünür olması halinde arka çizginin önündedir.
 2. Trapezius çizgisi hem boynu hem de deltoid çizginin gerisinde kalıyor.
 3. Kol tutulduğunda, biseps hattı tamamen önündür ve deltoid ve önkol’u geçersiz kılar. Bağlantıları görünür olmasa bile (kas veya sinir vücutlarında olabilir) pektoral çizgiye nasıl aktığına dikkat edin.
 4. Kol yükseldiğinde trapezius hattı hala geride kalıyor ve deltoid çok hantal ise tamamen kayboluyor. Kasın bu pozisyonda nasıl yükseldiğine dikkat edin; büyük olmasa bile, bir kütle olarak kalır ve unutulmaya sıkıştırılmaksızın, hareket içinde yerinden edilir.
 5. Bu pozisyonda pektoral çizgi kaybolmaya eğilim gösterir (yine de gölgelenme ile ima edilebilir, sadece keskin bir çizgi değil). Göğüsler bile (boyutlarına bağlı olarak) bu çizgide ana çizgilerinin çoğunu kaybetme eğilimi gösterirler.
 6. Noktalı çizgiler, altındaki kasların bulunduğu yere işaret eder. Burada gösterilen iki iç çizgi, her iki tarafın önünde. Dış hattı, asla kolun önünden geçemeyen sırtın (1) çizgisi ile karıştırmayın; Burada, kol yükseltildiğinde hafifçe çekilen bir kas.

Dirsek, menteşe benzeri bir mafsal olup, bir özellik taşır: büküldüğünde sivridir ve uzatıldığında oyuktur.Aşağıdaki şemada, ne olduğu ayrıntılarıyla açıklanmaktadır:

Dirsek Detayı
 1. İki kemiğin (veya kondiller) uçları bükülmüş dirsekte belirgindir, bu nedenle “nokta” aslında iki katlıdır ve farklı açılardan farklı görünüyor. Bu profil görünümünde, alt tarafta belirgin bir nokta var, ancak ışığı yakalayacak bir darbe (1) var.
 2. Kol bu konumda büküldüğünde, daha önce görülen belirgin nokta daha belirgindir ve neredeyse dışarı çıkıyor. Öte yandan darbe daha düşük, daha keskin bir nokta oluşturuyor. Bu iki konumu karşılaştırırken, sivri ucun önkolunun daima altına dizildiğini unutmayın .
 3. Bu konumdan dirseğinize bakarsanız, gördüğünüz şudur: bir nokta değil, daha fazla kama, kolun içinedaha fazla sızar.
 4. Kol uzatılırken, darbeler kaybolur (dokunma haricinde), ancak kemik yapısı bunun yerine delik oluşturur. El pozisyonuna bağlı olarak burada gösterildiği gibi farklı görünebilirler …
 5. … ya da kol örneği bu örnekte olduğu gibi çukura akabilir. Bunlar doğru görünen basit çözümlerdir, ancak bir aynadaki değişiklikleri incelemek faydalıdır!

Aşağıda yürümek için dört temel adım var. Animatörlere çoğunlukla ilgi duyan tam bir yürüyüş döngüsünde sekiz tane daha diğer tarafta da tekrarlandığını görürsünüz; bizim amaçlarımız için bunları aklında tutmak için yeterlidir.

Yürüyüşü bozmak
 • En belirgin olan adım 1, ancak birkaç insanın yürürken çizim yapıyorsanız hepsinin aynı adımı atmasını istemiyorsunuz; o zaman daha az ifadeli adımlar kullanışlı oluyor.
 • Yürüyüşte omurga diktir. İleriye doğru kıvırma, daha hızlı yürümek anlamına gelir, ancak bir sınır vardır – yürümekte olan bir kişi koşan bir insana kadar bükülmez, çünkü devrilmeye başlarlar!
 • Yürüyüş sırasında daima zemin üzerinde en az bir ayak ve her iki ayak da yere temas eden kısa bir an (1. adımda “temas” olarak adlandırılır) olduğunu unutmayın .
 • El 1, en uzak 4 ileri pozisyonuna geriye doğru ulaşır. Yukarıda gösterilen, ortalama salınım miktarıdır, ancak bu, karikatürize bir efekt için değişebilir ve abartılmış olabilir.
 • Eller bacakların hareketinin tersi yönünde salınır: Sağ bacak geriye doğru olduğunda sağ el ileri, vb.

Koşu için, daha dinamik olduğu için beş adım gösteriyorum, artı bir adım, ancak 1. adım, ancak karşı tarafta.

Koşuşturmanın bozulması
 • 1 ve 4 en etkileyici, 2 (bazen geri tepme olarak da adlandırılır ) neredeyse tamamen statik görünür. 3 yavaş hissediyor ve 5 kendisi kafa karıştırıyor – bu kişi atlıyor veya kaçıyor mu? Dolayısıyla yürüyüĢten çok daha fazla, çizmek için hangi adımın dikkatli seçilmesi ve çeşitliliğe ihtiyaç duyulduğunda bazılarının kaydedilmesi gerekir.
 • Koşarken, omurga eğimi hızına bağlı. Şema ortalama bir çalışma gösterir, oldukça hızlıdır. Bir jogger daha dikey veya tamamen dik; Bir yarışçı neredeyse yatay olabilir, özellikle her şeyi abartan karikatürize bir tarzda. Yürürken yürümekten çok soldan sağa doğru daha fazla salıncak olduğuna dikkat edin: Göğüs 1 (R) ‘de bir tarafa açılır, daha sonra arka 1 (L) de döndürülür.
 • Yürüyüşün aksine, yerde asla birden fazla ayak yok ve 5. adımda ikisi de yerden kalkıyor.
 • Seviyede bir değişiklik, yürüyüşe kıyasla çok daha belirgindir. Adım 2 “aşağı” olarak da adlandırılır, çünkü baş düşen budur; 4. adım ise bunun tersi için “yukarı” dur.
 • Adım 1, ayak ilk önce zemine değdiğinde, eller dış sınırlarına ulaştığında-ki bunlar vücuttan en uzak olanıdır. Tam mesafe, aracın ne kadar hızlı ve / veya etkileyici olduğuna bağlıdır!
 • Eller bacakların hareketi karşısında hala sallanıyor.

Bazen ortaya çıkan bir soru şudur: “Özellikleri uzaklığa nasıl basitleştirebilirim?” Çizim tarzı bir faktör olduğu için zor bir kural yoktur, ancak referans olarak, burada benim tarzımla çalışan ayrıntıların kayıp (veya ilavesinin) hiyerarşisi vardır. Bu görüntüler benim çizgi romanımızdan çıkarılır ve ben onlara renkle gösteririm çünkü bazen, kendi başına renk, lineart’ın atlanması gerektiğinde ince bir şekilde özellikleri tanımlayabilir.

Çeşitli ölçekler için detay seviyesi
 • Resimler 3 ve 4, benim için en iyi sonuçları veren ölçeklerdir, bu nedenle ortalama ayrıntı seviyesini gösterirler: özellikler daha iyi tanımı mümkün ekstra çizgilerle (göz kapakları, burun delikleri, ifade) mümkün olduğunca alt dudak dahil olmak üzere iyi tanımlanmıştır. hatlar). Bu karakter için, kaşların ve sakalın çizgilerle tanımlanmadığını not edin, çünkü adil ve “beş omuz gölgesi” olması gerekiyor.
 • 2: Bir adım yukarı çıkın ve yüz tüyleri hala ana hatlarıyla çizilmemiş, ancak rengin kendisinde ayrıntılı bilgi edinmiştir. Bununla birlikte, gözler ve burunların daha fazla tanımı olduğu için, kaşlar artık çizgisiz renklendirilemez; Alnında boyalı görünüyorlardı!
 • 1: Bu, bu tarzda kullandığım maksimum ayrıntıdır. Lineart, gerçekte hafif şişmeden ziyade mürekkep lekesine benzeyen çürümeyi tanımlamak için gereken her şeyi tanımlar. Normalde gölgeleme de ortaya çıkacak ve daha küçük ölçeklerde belirsiz şekillere karşıt olarak burada detaylandırılacaktı.
 • 5: Normal ölçeğe göre daha küçük gidersek, burun delikleri artık belirgin olmadığı burun ucundan başka ayrıntıları kaybediyorum. Alt dudak belirtilmiş veya gösterilmemiş olabilir. İfadenin ne kadar yoğun olmasına bağlı olarak gözler bu ölçekte sadece noktalar olabilir (noktalar çok daha az ifade eder). Yüz saçları artık cilt tonu ile ayırt etmek gerçekten zor, ki bu da bu mesafeden çok gerçek hayatta olacağı için iyi!
 • 6: Bu, yüzü tamamen boş bırakmadan önce gideceğim en küçüğüdür. Özellikler gözler için temelde yalnızca noktalar, kaşları (renkleri neredeyse görünmez olmasına rağmen) ve burun sonu için bir çizgidir. Çığlık atmak için ağzı açılmadıkça ağız gösterilmez ve o zaman bile dudaklar çekilmez. Bu bir kadın karakter olsaydı, burun da atar, yüzün lezzetini korumak için ve belki de bunun yerine kırmızı bir şekle sahip dudakları işaret ederdim.

Ek bir ipucu, eğer dijital olarak çizmek isterseniz, sanal çizim boyunca aynı kalem boyutunu korumaktır. Kağıt üzerinde çizim yaparken düşünmek bile istemezsiniz, aynı ayrıntı düzeyini çizemediğiniz zamanı biliyorsunuz ve elinizden geldiğince girmek büyük ölçüde içgüdüsel hale geliyor. Aracın ve görme engellerinizin sınırlamaları otomatik olarak doğru miktarda ayrıntıyı çizmenize yardımcı olur. Sonra kalemlerinizi (kağıt veya dijital olarak) çeşitli kalınlıktaki kalemlerle mürekkebin, ancak evet, çalıştığınız detay seviyesi doğrudur. Dijital olarak çizip mürekkep çeken insanlar bazen bu sinir bozucu tuzağa düşerler: yakınlaştırırlar ve fırçanın boyutunu değiştirecek olursak, genel ölçeği gözden kaçırırlar ve çok fazla ayrıntı çizmeye ya da çok kaba çizimlere son verirler. Bunun farkındalığı, bilgi birikimidir!

Kesinlikle anatomi değil, kıvrımlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeyeceğim, ancak kıyafetler giymiş insanların çizilmesini istediğinizi düşünüyorum, bu yüzden bazı temellere göz atalım!

Çıkıntıların çevresindeki katlar katlamaları katlayıp ezerler.

Kaburgalar : Omuz kası veya eğilmiş bir diz gibi yerlerde, kumaş kabaca yuvarlak kütleyi saran hatları oluşturur. Çizgiler çoğunlukla koltuk altından oluşur ve yönleri koltuk altından omuzun “noktasına” doğru kontur çizgilerini izleyecek şekilde bulunur (görünür olmasa da parmaklarınızla bulursunuz: yine bir kondil olur) .

Sicim kıvrımları , dirsek ve diz gibi eğilmiş derzlerin içinden ne olur, aynı zamanda bele büküldüğünde de olur. Kumaş, kabarık çizgiler gibi davranan çizgilerle çevrili bir tür cebi oluşturur ve kendilerini eğilmiş eklemin ucundan onun sahtekârına doğru şekillendirir. Yukarıdaki örnekler bunun çok basit bir şekilde nasıl çizileceğini gösterir ancak akılda tutulması ve kumaşın bu şekilde delinmesi durumunda derine “şekillendirilmiş” kalitesini göstermeniz gerekir. Çok ağıza benziyor, iki dalkavuk dudak arasında boşluk var.

Kırma kıvrımları , örneğin bir kılıfını geri çekerken bir akordeon efekti. Çok sayıda paralel kıvrımlara neden olurlar ve en kolay çizilebilirler! Hüner onları çok düzenli hale getirmek için değil – rastgele daha iyi ve daha doğal görünüyor. Aslında aynı türdeki kıvrımların kendileri arasında doğal bir fark olduğuna emin olmanız gerekir. Sonra doğru bakacaklar, yani kendilerine dikkat çekmeyeceklerini söylüyorlar!

Gövde üzerinde katlanır

Geri : Kumaş gevşekçe veya yarı-gevşek bir şekilde asarsa, belirgin olanı yakalar ve oradan asar. Sırtın omuz çizgisi olabilir, ancak omuz bıçaklarının doruk noktaları da olabilir, kişinin ayakta durma şekline ve o sırada en çok sopa yapısına bağlı olarak.

Erkek gövde nispeten düzdür ve buna kıvrımlar ekleyerek her zaman değil gerekli-aslında sen onun tişört onu asılı olduğu kadar ince olmuş gibi bazen onlar karakter görünüm yapabilir bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bir kemer mevcut olduğunda, kumaşta bir miktar hareket oluşur, çünkü kemerler genelde gömleklidir, bunlar gevrektir ve keskin kıvrımlara sahiptir.

Burada gösterilen bir kemerin ilk sonucu, kumaşın kemerin biraz üstünden çıkıntılı olmasıdır. Hareket hareketi gömleği kemerin altından çeker ve sonra kendini sıkıca yerine koyamaz, bu yüzden orada sahte kek gibi oturur. Kişi, kemer altından daha fazla gömlek malzemesi çıkaran yorucu bir hareket başlattıysa bu daha da kötüye gidiyor.

İkincisi, kişi ayakta iken gömlek gerilir ve düz olsa bile, oturmanın hafif bir darbe etkisi vardır, bu nedenle karın bölgesinde, göğüs ve göbek arasında bir veya daha fazla yatay katlanma oluşur (kırmızı gömlekteki örneğe bakın) .

Son olarak, son örnekte gösterildiği gibi eğer gömlek veya giysi yeterince gevşek değilse, katlama çizgileri dikey olabilir; kumaş omuzlardan asılır ve mevcutsa kemer veya kanat üzerinde “durur” (hepsi askıya alınır) yola değilse yere inmek).

Dişi gövde üzerinde katlanır

Kadın gövde besbelli göğüsler vardır ve meme üzerinde kumaş yakalar çok farklı bir görünüm yaratmak için. Modern kumaşlarda, neredeyse gergin olma eğiliminde olan, yakın montaj tezgahları, kumaş daha gergin olduğu için göğüsler arasında yatay bir kat oluşturur. Göğüslerin kendileri ne derece kalıplanmış olduğuna göre, hiç değilse birazdan değişir, ancak giysiler hiç boyalı görünmemelidir.

Kumaş daha doğal bir şekilde asıldığında, doğal kumaşlar yaptığı gibi, kat çizgileri memelerden aşağı asılır. Göğüslerin kalıplanması yoktur: varlığı katlanma miktarından (erkek gövdesinden daha fazla, örnek görmekten) ve karın bölgesinin gölgede olduğu gerçeğinden anlaşılır.

Yan taraftan bakıldığında, göğsün etrafındaki meme başından çekilen her daim katlanma hareketi vardır.

Alt gövdede katlar

Olarak  bölgesinde, çekme noktası bacakları arasında, ve uyluk ile birleştiği kat pelvis sarmak için başlayıp,. Sen olamaz değil orada kıvrımlar gösterir, ancak abartılı konum ve bilinen nedenlerle, çok fazla göz yakalamak eğer garip olur. Hatların birkaçı yeterlidir, fakat iki noktayı hatırlayın: hatlar bacaklar arasında (bir kama gibi görünecektir) baş vurmaz; aslında kasık ve uyluk arasındaki katta, temelde bikini hattında. Ayrıca, normal olarak bele doğru eğilirler; ancak bir bacak kaldırılırsa, hafifçe eğilirler. Dikkat çeken bir kişiyi gösteren temel şemanın tersine, yukarıdaki iki örneğe ve kıvrımların nasıl farklı yönlere sahip olduğunu ve bacağın konumuyla nasıl bağlantılı olduğunu görün.

Dizler , bir germe kat ile, dirsek gibi çalışmalarını gördük. Preslenmiş pantolonlarla, hepsi bu olurdu, sadece belden ayağa kesintisiz kesintisiz bir çizgi elde edersiniz. Ancak günlük yaşamdaki çoğu kişi kot pantolon veya iş pantolonu gibi şeyler giyiyor ve bir süre sonra dizlerinde kalıcı kıvrımlar gösteriyor: ön cep etkisi, kumaş her oturma yerinden kalıcı olarak uzanıyor ve arka taraftaki çizgiler , katlanır kıvrımların bir baskısı. Arka sıralar, en azından, ima edilmelidir. Eğer kot sıkı ise, o halde dizin şekli herhangi bir durumda önünde bir yumru gibi görülebilir.

Örtü katları

Örtü katlamaları , yer çekimine bağımlı oldukları için kolayca anlaşılır; yerçekimi daima aşağıya doğru çeker. Bir kat, örneğin kalça kemiği gibi bir noktaya asılırsa, düz aşağıya doğru gidecektir. İki nokta üzerinde asılı durursa, örneğin şal durumunda iki omuz, merkez arabesk şeklinde aşağı çekilir. Kalan tek iş, çizgileri biraz rasgele ve doğal görünmesi. Etek diyagramında, bir kalça kemiğine asılacağından, her iki taraftaki kıvrımların tümü düzdür. ancak cephede, bu iki kalça kemiği arasında asılı olan kumaşa sahipsiniz ve bu arabesk şekil kuralına, ancak ustalıkla uyuyor. Kemerli olduğunda, sağdaki örnekte olduğu gibi, kemer kumaşa baskı yapan herhangi bir yer asılı bir noktadır; dolayısıyla dikey sargı kıvrımlarının her yerinde olur.

Kıvrımlar hakkında hatırlanacak en son şey, kıvrım miktarının yedek kumaşın miktarına bağlı olmasıdır. Başka bir deyişle, giyim ne kadar sıkı, daha az kıvrım görürsünüz ve bunlar eklemlerde ve normalden daha küçük olacaktır. Aşağıdaki süper kahramanımızın “ikinci cilt” kıyafeti böyle bir durumdur, ancak kıvrımların birkaç endikasyonunun, ancak dikkatli olmasının, kostümü sadece boyalı görünümünden kurtaracağına dikkat edin.

Minimum kıvrımlar

Yürüyüş / koş: İnsanları (basit iskelet) yürüyerek koşuşa, çeşitli ileri kıvrımlara ve az ya da çok kol hareketlerine bakın. Size ne hızda uyanıyorlar? Sadece yanlış göründüğünden önce ne kadar abartabilirsiniz?

Yürümek ve koşu pratik yapın

Kıvrımlar: Krokileri çizmek için bir eskiz defterine yer verin ve bunları malzeme türüne göre düzenleyin. Pamuk, ipek, deri, yün, katlanmanın imza biçimine sahiptir (ya da bazı durumlarda katlanmamaktadır!). Böyle bir koleksiyon oluşturmak, gözlemin paha biçilmez bir çalışması olması ve gerektiğinde referans olması açısından önemlidir.

Kıvrımları uygulama

Bu derslerde örtüşmeye çalıştığımız kadarıyla, inanılmaz çeşitlilikte şekil ve hareketlerle insan vücudu sonsuz gözlem yapabilir. Bir ayrıntı, duruş ya da hareket gibi düşünün – örtülü değildi – ve bir haftalık gözlem odağı haline getirin, çizin ve not alın. Buradan almanız gereken tek şey var!

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...