İnsan Anatomisi Temelleri: Eller Nasıl Elde Edilir

İnsan Anatomisi Temelleri: Eller Nasıl Elde Edilir

Nihai ürün resmi
Ne Oluşturacaksın

Vücudun her bölümünde, elin çoğu çizmek için en zor olduğu düşünülmektedir. Her şeyden önce, karakterlerin ellerini sırtlarının arkasında ya da ceplerinde tutacağımızı, eller ile mücadele etme görevini mümkün olduğunca önlemenin hikayesi var. Paradoksal olarak bunlar, hayatımızın her anında görüş alanımızda olmak, bizim en kolay ulaşılabilir referansımızdır. Bir ekstra aksesuar, küçük bir ayna ile elleri her açıdan referans gösterebiliriz. Bu durumda, asıl gerçek meydan okuma, olağanüstü bir biçimde eklemli organın karmaşıklığıdır: neredeyse küçük bir figürün daha büyük bir şahsın üzerine çekilmesi gibidir, kimse nereden başlayacağını bilmemektedir.

Bu yazıda, elin kendi anatomisini bozacağız ve gerçekten de onu yeniden keşfedeceğiz, böylece referans için bir elin üzerinde durursanız, bunu bir araya getirmek kolay bir grup basit form olarak anlayabilirsiniz.

Parmaklar için aşağıdaki kısaltmaları kullanıyorum:

 • Th = başparmak
 • FF = işaret parmağı
 • MF = orta parmak
 • RF = yüzük parmak
 • LF = küçük parmak

İşte elin kemik yapısına (solda) hızlı bir bakış. Mavi renkte, sekiz karpal kemik, mor, beş metakarp kemiği ve pembe, 14 falanks.

Bu kemiklerin birçoğu hareket edemeyeceğinden, elin temel yapısını basitleştirebiliriz: Sağdaki şema, hatırlamanız gereken şeylerin hepsidir.

Parmakların gerçek tabanı, eklemlere karşılık gelen eklem, derinin kapakları tarafından oluşturulan belirgin tabandan çok daha düşük olduğunu unutmayın. Daha sonra göreceğimiz gibi parmakları bükmek için bu önemli olacaktır.

Yukarıdakilere dayanarak eli çizmenin basit bir yolu avucun temel formuyla başlamak, yuvarlak köşeli yassı bir şekle (çok biftek gibi, ancak yuvarlak, kare veya trapez şeklinde) başlamak, sonra parmakları eklemektir:

Parmak çizerken zorlanıyorsanız, onları düşünmek ve onları üç silindirli yığınlar gibi çizmek çok yararlıdır. Silindirler, herhangi bir açıyla çizmek kolaydır; çizim parmaklarının baş ağrısını çok fazla uzak tutmak gerekir. Tüplerin tabanlarının, parmak bükülürken çizmek zorunda olduğunuz kıvrımları nasıl olduğunu gözlemleyin.

Bu önemlidir: Parmakların eklemleri düz çizgilerle hizalanmaz , ancak konsantrik kemerler üzerine düşer:

Buna ek olarak, parmaklar düz değildir , ancak hafifçe MF ve RF arasındaki boşluğa doğru bükülür. Bunu bir dereceye kadar gösteriş yapmak bir çizime hayat verir:

Tırnaklarını unutmayalım. Her zaman onları çizmeye gerek yoktur, aslında eller yeterince yakın göründüğünde sadece doğru görünen bir ayrıntıdır, ancak genellikle nasıl görünmeleri gerektiğini öğretmiyoruz ve bu nedenle, Onları uzun süre doğru görünmelerin. Tırnakta bazı notlar:

 1. Tırnak, parmağın üst ekleminin yarısına kadar başlar.
 2. Tırnağın etten ayrıldığı nokta değişir: Bazı insanlar parmağın kenarına kadar uzanır, diğerleri çok düşüktür (noktalı çizgi), bu yüzden tırnak uzunluğundan daha geniştir.
 3. Tırnaklann düz olmamasına karşın, kiremit gibi çok şekillendirilmiş, eğrilik aşırıdan çok hafif arasında değişiyor. Elinizi tutun ve bu eğriliğin her parmak için farklı olduğunu fark edebilirsiniz – ancak bu gerçekçilik seviyesi çizimde gereksizdir, şans eseri.

Şimdi, FF’in (belirgin) uzunluğunu temel birimi olarak alarak, kabaca aşağıdaki oranları indirebiliriz:

 1.  Th ve FF açılımı arasındaki maksimum açılma = 1.5
 2. FF ile RF arasındaki maksimum açılma = 1’dir. MF, toplam mesafeyi etkilemeden daha yakın olabilir.
 3. RF ve LF açılması arasındaki maksimum açılma = 1
 4. Th ile LF arasındaki maksimum açı, Th’ın ekleminin tabanından alınarak 90º’dir: tamamen uzatılmış LF buna paraleldir.

“Kabaca” dedim çünkü bunlar insanlara, bazen de çok şey yaptığına göre, ama kağıttan normdan sapmanın yanlış gidebileceğini unutmayın. Şüpheniz varsa, bu ölçümler daima doğru görünecektir.

Temel şekli elin yalnızca bir zorlayıcı yönü; diğeri kıvrımların ve çizgilerin detaylandırılması olabilir. Bir el çizerek ve bu satırların hepsini doğru yapamayacak halde kim küçümsemedi? Şimdi, katlama çizgilerine ve bazı ölçüm ayrıntılarına göz atalım:

 1. Bilekin iç hattının sanal uzantısı baş parmağını parmaklardan ayırır. Küçük bir tendon çizgisi bileğin ve elin kavşağını işaretleyebilir.
 2. Parmaklar yukarıdaki gibi birbirine yakın olduğunda, başparmak avucun altına sıkışır ve kısmen gizlenir.
 3. FF veya RF bazen neredeyse MF kadar uzun.
 4. Boğumları işaretleyen katlar eliptik veya parantez gibidir ancak el yukarıdaki gibi düz kaldığında (çok çalışılan ellerde olan birisi boğumlar çıkmazsa) telaffuz edilmemekte ve sadece çukur gibi çizilebilmektedir.
 5. Parmak eklemlerinin kıvrımları arka tarafta eliptik olarak gösterilir, ancak parmaklar eğildiğinde solarlar. Avuç içi tarafında paralel çizgiler gösterirler, ancak bunlar alt eklemde daha belirgindir – tipik olarak üst eklemler için iki çizgi kullanmazsınız.
 6. Parmakların çizgileri arkadan avucun sınırına kadar uzanır ve parmaklar arkadan daha uzun görünür.
  Avuç içi avlusunun üst kısmı avuç içerisinden daha kısa görünmesi için içeriden çizgiler daha kısadır.
 7. Parmak uçlarındaki çizgiler her iki tarafta da sürükleme çizgileri (bu kısa yatay çizgi) olup, her iki tarafta da bu sürükleme çizgileri hepsi MF’den uzak durmaktadır.

Yukarıdaki diyagramda ayrıca, tırnakların nasıl tam olarak çizilmediğini ve genel detay seviyesine (bu, tüm çizgileri göstermek için gerekenden daha yüksek olan) ince bir şekilde gösterildiğine de dikkat ediniz. Tasarladığınız eli ne kadar küçük olursa, yaşlı görünmesini istemiyorsanız, o kadar az ayrıntı istersiniz.

Yukarıdaki çizgiden bahsetmedim, o halde onlarla yakından bir göz atalım:

 1. Avuç içerisindeki en görünür çizgiler: sözde kalp, kafa ve yaşam çizgileri avuç içindeyken cildin katlandığı yerdir. Tarzınız çok gerçekçi olmadığı sürece başkalarını çizmeye gerek yoktur, aşırı görünür.
 2. Yaşam çizgisini , sağdaki gibi belirli açılardan görülebilen baş parmağınızın konturuyla karıştırmayın . Hayat çizgisi, baş parmağınızın konturuyla hemen hemen aynı merkezdedir, ancak avucun nereden geldiğini (FF’in (gerçek) tabanı) görebilirsiniz.
 3. Yandan, her parmağın tabanındaki dolgu, eğimli, paralel çıkıntı dizisi olarak görülür.
 4. Bu katlama çizgileri parmakların ortasında sarılır. Parmak kıvrımı olarak vurgulanırlar.
 5. Cildi yumuşatması nedeniyle uzatılmış parmak üzerinde küçük bir darbe var. Parmak kıvrılırken çarpma kaybolur.

 

Şimdi el uzatıp yanlamasına göründüğünde ne görürüz?

 1. Dışarıda, bilek çizgisi palmiye tabanına doğru eğri, dolayısıyla ikisi arasındaki geçiş yumuşak bir yumru ile işaretlenir.
 2. Başparmak taban hala görünebilir olmasına rağmen, elin alt kısmı içten dışa doğru daha düz görünüyor.
 3. Dışarıdan, RF’nin son eklemi tamamen açığa çıkar, çünkü LF geriye döndü.
 4. FF’in uzunluğuna bağlı olarak içeriden, MF’nin az ya da hiç biri görünür olamaz.
 5. İçinde, bilek hattı başparmak tabanı ile kaplıdır, bu nedenle geçiş daha ani ve çarpma daha önemlidir.

Dışardan görüldüğünde, avuç içi bir başka yeni kontur çizgisi olduğunu da unutmayın. El bilekten başlar ve elin daha fazla dönmesiyle Lf çizgisiyle Tepenin tabanını örtecek şekilde birleşir:

Ayrıntılı açıklama hareket anlamına gelir ve eller sürekli hareket eder. Sadece işlevsel kullanımlar için (bir kupa tutan, yazarak) değil aynı zamanda ifade ederek, sözlerimize eşlik eden veya duygularımıza tepki gösteren. Bu nedenle, el çizme işleminin parmak hareketini anlamasını gerektirmesi hiç de şaşırtıcı değildir.

Baş başa başlayalım, tek başımıza çalışıyor. Gerçek temelini ve hareket merkezini elinde, bilekle buluştuğu yerde çok düşüktür.

 1. Doğal rahatlama konumu, Th ile elin geri kalan kısmı arasında bir boşluk bırakır.
 2. Th, LF’nin köküne dokunacak kadar katlanabilir, ancak bu çok gerginlik gerektirir ve çabucak acı verici olur.
 3. Th, avuç içi genişliğini uzatabilir, ancak bu aynı zamanda gerginlik anlamına gelir ve acı çeker.

Diğer dört parmak da yanlamasına hareketi azdır ve esasen birbirlerine paralel ileriye doğru bükülürler. Bunu belirli bir derecede özerklikle yapabilirler, ancak asla en yakın parmak üzerinde herhangi bir etki bırakmadan yapabilirler; Örneğin, MF’nizi yalnız bükmek için deneyin ve geriye kalana ne olduğunu görün. Yalnız Th tamamen bağımsızdır.

El bir yumrukla kapandığında ve parmakların hepsi bir arada kıvrıldığında, elin tamamı sanki büyük bir topa sanki kaplanmış bir şekle sahip olur. Sadece topun (burada kırmızı renkte) küçülmesi ve eğriliğin daha güçlü olması:

El tamamen uzatıldığında (sağda), parmaklar düz veya esnekliğe bağlı olarak geriye biraz eğilir. Baskılar kendilerine uygulanırsa, bazılarının parmakları 90º geriye bükebilir.

Tam kapalı yumruk detaylı bir göze çarptır:

 1. Tam eğilmiş parmağın 1. ve 3. katları bir araya getirerek çapraz oluştururlar.
 2. 2. kat parmağın çizgisinin bir uzantısı gibi görünüyor.
 3. Parmağın bir kısmı cilt kapağı ve başparmak tarafından örtülür ve tüm başparmak yapısının en dışta olduğu hatırlatılır. FF kayganlığınızı dışarıda yapabilir ve cildin kapağını kapatabilirsiniz, anatomik olarak mümkündür, ancak yumruk oluşturmak doğal bir yol değildir.
 4. MF’nin mafsalı en çıkıntı yapar ve diğer parmağınız bundan uzaklaşır, böylece burada gösterilen açıdan paralel parmaklar iç taraftan değil dış taraftan görülebilir.
 5. 1. ve 3. kat buluşur ve yine bir haç oluşturur.
 6. Başparmak eğilip son bölümü kısaltılır.
 7. Burada deri katlanır.
 8. El yumruk attığında boğumlar çıkıntı yapar ve “parantez” görülebilir.

El rahat olduğunda, parmaklar hafifçe kıvrılır – elin yukarı doğru uzandığı ve yerçekimi onları büktüğünde daha çok kıvrılır. Her iki durumda da, FF en düzgün kalır ve geri kalanlar yavaş yavaş kaybolur, LF en eğiktir.Yan taraftan, parmaklarda tonlama, FF ile Th arasındaki dışa bakışı 2 veya 3 yapar.

LF sıklıkla “kaçar” ve diğer parmaklarından izole durur; elleri daha doğal görünmesi için başka bir yol. Öte yandan, FF ve MF, veya MF ve RF, genellikle birbirleriyle “yapışıyor”, diğer 2’si gevşek halde kalırken eşleşecek. Bu, elin daha canlı görünmesine neden olur. Parmaklar gevşekçe eğildiğinde RF-LF eşleştirmeleri de gerçekleşir.

Parmaklar aynı uzunlukta olmadığından her zaman derecelendirilirler. LF (2) zorlukla gösteriyor iken bir şey, aşağıdaki fincan gibi tutarken, MF (1) en gözle görülür şekilde nesne etrafında sarar.

Bir kalemi veya benzerini tutarken, nesne yalnızca Th ve FF arasında tutuluyorsa, MF, RF ve LF avuca doğru kıvrılmalıdır (hafifçe kurşun kalemle tutun ve bunu gözlemleyin). Daha fazla basınç uygulanırsa, MF katılır ve nesneye baskı yaparken düzleşir. Tam basınç, burada gösterildiği gibi parmakların hepsine doğru işaret eder.

Gördüğümüz gibi, el ve bilek dikkat çekici bir şekilde eklemlenmiştir, her parmak neredeyse kendi yaşamına sahiptir, bu yüzden eller başlangıç ​​ressamını kütük eğilimi göstermektedir. Yine de el mantıklı gelince, parmaklarını yerlerini, paralel çizgilerini ve dikkatli hizalamaları dikkatle alarak zihnini çok mantıklı bir şekilde çizmek olan zıt tuzağa düşmek eğilimindeyiz. Sonuç, vücudun gözler kadar anlamlı konuşabilen bir kısmı için sert ve basittir. Belirli karakter türleri için (kişiliği sertlik veya hassasiyet göstermeyenler gibi) çalışabilir ancak çoğu zaman canlı, gösterişli eller çekmek isteyeceksiniz. Bunun için iki yoldan birine gidebilirsiniz: tutum ekleyin (yani hareketi drama ekleyin, muhtemelen gerçek hayatta asla kullanılamayacak dinamik bir el pozisyonu oluşturur) veya doğallık katar (bahsettiğim güvensizliği görmelerini düşünmeyen insanların ellerini gözlemleyin). Elindeki her el pozisyonunu muhtemelen göstereemem, ancak kısıtlı ve doğal / dinamik el örneklerini aşağıda veriyorum:

* Bu özel durumda Not – eğitilmiş savaşçı olacak hep (zorla pozisyonda olduğu gibi) delme sırasında aksi takdirde kendi eklemlerini kırabilir, onların parmakları paralel tutun.

Eller yüz özelliklerine göre bireysel olarak değişir. Erkeklerin elleri kadınlardan farklıdır, yaşlı gençler vb. Aşağıda mevcut bazı sınıflandırmalar verilmiştir; ancak bir elin sahip olabileceği tüm karakterleri kapsamaz. Karakter iyi bir kelimedir, çünkü eller, kendi kişiliklerine sahip karakterlermiş gibi el çekmek için en kullanışlıdır: narin, yumuşak, kuru, küstah, kaba ve benzeri. (Bkz. Çalışma Süresi)

Bu gerçekten parmakların elden çıkma oranı ile ilgilidir:

Tırnak bile tıpkı hepsi aynı değildir! Tabiat Ana, bize düz ya da yuvarlak tırnak üsleri verir, ve çiviyi şekillendirmenin farklı yolları insan yapımıdır.

 • İnsanlara göz kulak ol. İlk olarak, anatomi için: parmakların çeşitli pozisyonlara nasıl baktıkları, çizgilerin nasıl gösterdiğini ve değiştiğini, belirli ayrıntıların gerginliğe nasıl bağımlı olduğunu vs. İkinci olarak, çeşitlilik için: erkek elleri kadınların ellerinden nasıl farklıdır? Yaşa göre nasıl değişirler? Vücut ağırlığıyla mı? Birisini ellerinden tanıyabilir misiniz?
 • Herhangi bir kaynaktan – sizin, başkalarının, fotoğrafların – hızlı enerji eskizlerini yapın. Envato Market’te eldeki bazı stok fotoğraflarını bulabilirsiniz . Doğru orantılara sahip skeçleriniz veya daha fazla gibi görünen şeyler hakkında endişelenmeyin; Bu, ifadeyi yakalamakla ilgilidir.
 • Ellerinizi çeşitli pozisyonlarda çizin ve bir ayna kullanarak çeşitli açılardan çektin ve mümkün olan en basit şekillere (sopa figürünü çizip daha sonra dışarı atmaya eşdeğer) indirgeyin. Ayrıca, enerji taslağı ile başlayabilir ve nihayet ayrıntıları rafine etmeden önce (bunun tam şekli ile birlikte yaptık) üzerine inşa edebilirsiniz. Alt çizimlerde, alttaki taslaklar çok hafif ancak bazılarında kullanılan basit geniş şekilleri görebilirsiniz.

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...