İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

 

Bu, insan vücudunu en canlı çizmek için gereken her şeyi öğreten bir dizi makalenin ilkidir. Ancak, anatomi üzerine bir çalışmaya başlamadan önce, gerekli görülen bir hazırlık üzerine çalışacağız: Hareket halinde veya dinlenme durumunda bir vücudun enerjisini görmek ve öğrenmek.

Vücudun teknik çalışması, sanatçı için gerekli olduğu halde, bir araya getirilen sert şekillere neden olabilir. Bu, gerçek yaşam çalışması tarafından desteklenmeyen anatomi çalışmasının tipik bir örneğidir: Öğrenci, vücudunu, gözlemlediklerinden yeniden yaratmaktan çok, öğrendiklerinden bir araya getirir. Oysa bir insanı hayatına getiren şey öğretilemez veya bir grafikte gösterilemez . Öyle enerjiBu figürde – mutlu, koşuşmuş, üzgün, hala, çocuksu, belirsiz, rahat, tükenmiş – yalnızca hayattan “öğrenebilirsin”. “Öğren” tırnak işaretleri içine koydum, zihinle öğrenmeyi beklememelisin (iki göz arasındaki ortalama mesafenin bir göze eşit olduğunu öğreneceğiniz şekilde). Onu içselleştirmeyi, vücudunda hissetmeyi öğrenirsin. Vücudunuzda hissederseniz, çiziminize girer ve bunu nasıl yapacağınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. Bu, etkileyici, canlı çizimin anahtarıdır ve insan dışı ya da canlı olmayan konular için de geçerlidir.

Aşağıdaki resimde iki karakter aslında aynı duruşu taşıyor. Asıl fark, farklı zihniyetlerinden kaynaklanır ve bunu, çizimde – yüz ifadeleri bile görünür olmadığında – her iki zihniyetin ve postürü nasıl etkileyeceği doğal olarak ortaya çıkmaktadır.

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Aşağıdaki resimde referansları bulamayacağınız şeyler var! Bu durumlarda içselleştirme yeteneğiniz önemli bir varlıktır.

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Lütfen bunun zor olduğunu düşünmeyin! Sadece zor çünkü aklımıza her zaman öğrenmeyi öğretiyoruz, bu da özgürce ve iyi çizilmenin önünde bir engel. Bu ayki görev dinlendirici ve içgüdüsel olanın devralınmasıyla ilgilidir.

Yapacağımız, yaşayan insanları gözlemlemek ve enerjilerini kağıda çekmek .

Olması gerekecektir ucuz bir eskiz defteri (çok küçük değil ya da sadece elinizi çalışacak: kendinize tüm kolu meşgul etmek için bir şans verin) ve tükenmez kalem, işaretleyici veya tıknaz bir mum boya gibi cesur, kalıcı bir çizim aleti.

O zaman, yapmanız gereken tek şey insanlara bakmak ve çok hızlı bir şekilde birkaç saniye içinde duruşlarının sizin üzerinizde yaptığı izlenimi , size verdiği duyguları çizmektir . Bir kafede otururken şu sayfayı doldurdum, acele etmeden dışarıdaki insanları yağmurdan izledim.

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Gördüğünüz gibi, bunun için bir sanat yok, doğru orantı elde etme girişimi yok ya da ilk patlamanın ötesinde ayrıntıları doldurmaya yönelik hiçbir girişim yok. Bazen uzuvlar, duruşlarında bana ne vurduğuna bağlı olarak bazen gösterilmez. Ancak bu karalamalardaki gibi basit, yine de bir şeyler anlatıyorlar: Bu farklı insanlara farklı devletlerde gösterebileceklerini söyleyebilirsin. Ortak noktaları var, insanları bir yere götürmek için aceleyle bakıyorlar ancak özdeş değiller. Farklı enerjilere sahipler. Ben enerji yakalamakla kastettiğim bu ve şu an için uygulamanız!

Anatomi öğrenmeden önce bunu yapmamızın nedeni, bu becerinin canlı cisimler çekmek için bir temel oluşturduğudır; teknik resim çizme alışkanlığı ilk önce kurulmuşsa, değişmek ve buna hayat vermek çok zor olabilir. İnsanlar “ahşap manikin” sendromunda tıkılıp kalabilir ve bunu istemeyiz. Aşağıdaki çizimlerde, enerji çizimini nihai çizgilerin altına ve hızlı gevşek eskizin dinamizmini korumak için üzerine inşa edilmiş uygun anatomiye nasıl izin verdiğini görebilirsiniz.

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Bu uygulamanın bir başka arzu edilen sonucu: Gözlemden çok şey öğreniyoruz, ancak daha aktif olarak gözlemlemekten (örn. Eskiz). Kalabalığımın üst kısmını çizerken, birisinin ağır bir yükü nasıl telâfi edeceğini, bu yorgun toplumda dik yürürken birini bulmanın ne kadar nadir olduğunu, kaç kişi kulağına bir telefon tuttuğunu fark ediyordum. Yalnızca gözlem iyi ve iyiydi Hiçbir zaman boşa harcamayın, ancak bu gözlemleri çizmek daha da iyidir: “kaydetmek” tıklandığında sisteminizde saklanır gibi. Ne kadar çok gözlemlerseniz ve çizerseniz, bedeninizde ne kadar çok şey biliyorsanız, içgüdüsel olarak, şeyleri nasıl çizersiniz. Bu, ikinci aşamada (ve elbette çizim kariyeriniz için) kullanışlı olacaktır.

  • Bunu çok yapın, günde en az iki sayfa doldurmayı unutmayın. Yaşamın sınırlı bir sanatçı olarak başladığı birinden alın: çizmeyi öğrenmek pratikle ilgili, yetenek bir zorunluluk değildir. Asla fazla çizemezsiniz ve ne kadar çok çizerseniz o kadar çok ve daha hızlı gelişirsiniz. Bu yüzden gayretle çalışın ve buna göre ödüllerinizi alacaksınız. Profesyonel sanatçılar sürekli olarak çizilir ve hayattan eskiz gibi durmazlar.
  • Bunun için kalem kullanmayın. Bu çok ihtiyatlı bir araçtır. Geri alınamayan cesur süpürme çizgileri yapmak için alışın.
  • Bunu resimlerden yapmak cazip olmayın. Hayat enerjisi çiziliyoruz! Statik bir fotoğraf bu konuda size yardımcı olmaz ve düşünmek için çok fazla zaman ayıracaktır. Filmlerden çalışmak gerekirse tamamdır veya egzersizle rahatça büyüyorsanız ve elinizi daha dinamik harekette (spor veya aksiyon filmleri gibi) denemek istiyorsanız.
  • Bu tür bir insansanız (çoğumuz): Kendiniz yargılama. Zanaat öğrenirken, herkes gibi, siz de bir çok sıradanlık üreteceğiniz gerçeğini benimsemezseniz hiçbir şey öğrenemezsiniz. Üstelik, buradaki nokta, doğru bulma olanağı olmadığı ve hiç kimsenin not vermeyeceği için “düzeltilemez” demek değildir. Önemli olan bu beceriyi geliştirmek ve bu yalnızca pratikte gerçekleşiyor. Kendini hissettiren eskizlere çarpmak yerine, bir şeyler yakaladığınızı hissettiğiniz yerleri daire haline getirin ve arkanıza yaslanın!
  • Sinirli hissediyorsan ve hiçbir yere gitmeni seviyorsan, sorun yok. Sadece yapmaya devam et. Uçmaya karar veren ve yamaçlara doğru yuvarlanan ahşap kanatları kollarına sararak yıllarca harcamış olan adamları düşünün.

Hızlı yakalar yapmaya başlayınca (ve tekrarlayamazsam, ne kadar çok uygularsanız o kadar iyi olur), aynı alıştırma olan ancak referansa bakmadan bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Burası “vücudunuzda hissetmek” in başlangıcıdır. Bu, zihninizin gözünde konunun canlandırılmasıyla değil, dışlandığından değil, sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Üç dakika boyunca tamamlanan aşağıdaki eskizlerde görüntüsünü yakalamaya çalışmıyordum, ancak bana verdikleri izlenim, yalnızca kafamda varolmalarına rağmen. Bazıları o kadar hatırlatıcı değil, ama olanlardan birinde, şişman adamı bir masada, alnına tokatta, kılıcıyla belirlenmiş kük kişide, yürümeye başlayan ve yürümeye başlayan çocukta bulabilirsin …

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Günde iki sayfanıza hayal ürünü şeyler yapan hayali insanlarla doldurun, ancak gözlerinizle gözlemlemek yerine, ne çizmek üzere olduğunuzu hissetmek için biraz zaman ayırın . Bazı şeyler diğerlerinden daha algılamak daha zor olabilir ve bu normaldir: bazı açılardan bir sanatçı çok bir aktör gibidir! Kendinizi çizdiğiniz yüz ifadesine ayna tuttuysanız (benim yaptığım gibi) o zaman tam olarak ne demek istediğimi biliyorsunuzdur. Tıpkı bir aktör gibi, bir sanatçı, niş “roller” konusunda uzmanlaşabilir veya 3. bölümde gösterildiği gibi çeşitli karakterlere ve alanlara yayılabilir.

Birinci ve ikinci aşamalar hayvanlara, doğaya ve cansız nesnelere mükemmel bir şekilde uygulanabilir! Her şey bir enerjiye sahiptir, her şeyin bir karakteri vardır. Karakter eksikliği bile bir karakterdir. Şu an insan anatomisini öğreneceğimiz halde, fantezini yakalayan başka herhangi bir şeyle pratik yapmaktan çekinmeyin.

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Özgün bir eskiz, konu ile birlikte özgürlükleri nasıl (ve çoğunlukla alması gerekir) görür:

İnsan Anatomisi Temelleri: Enerji Görme ve Çalmayı Öğrenme

Bu önemli. Bunun nedeni , mekanik olarak gördüğüm şeyleri yeniden üretmek yerine sadece şekilleri yakalamak yerine oynamakta olan adamdan aldığım hissi çiziyorum. Aynı konunun eskiziniz farklı görünüyor, ancak açıkça aynı konu olacaktı. Bu nedenle, izleme, iyi bir öğrenme aracı değildir ve etkileyici ancak etkileyici olan bazı oldukça gerçekçi sanat, niye donuk ve dinamik gibi görünmüyor: İz sürme hayatı, aslında hayatın kendisini asla ifade etmemektedir. Hayatı düz bir yüzeyde çizgiler halinde yakaladığımızda çizimde kendimize ait bir his daha ekleyerek telafi etmeliyiz. Bu nedenle, anatomiyi tıbbi doğrulukla öğrenmekten çok enerji hissetmek ve öğrenmek öğrenmek neredeyse daha önemlidir. Canlı bir çizim her zaman cansız izlerden daha caziptir. (elbette, yine de doğru görünmesi gerekir – sadece mükemmel bir kopya olmak zorunda değildir).

Bunu öznel ve objektif çizim açısından koyabiliriz . Planlar çizen bir mimar veya mühendis, tıbbi bir illüstratör, nesnel bir şekilde çizilmesi gereken bir doğabilimci gerekir. Bir sanatçı genellikle gelişmekte olan bir stil sorunu varsa, yalnızca öznel olarak çizmekle (bu bizim ilk dersimiz) ilgilidir.

Birçok genç ve hevesli sanatçı tarzlarını geliştirmeyi düşünüyor. Stil, benzersiz olanın süzgeciyle sağlanan gerçeklikten başka bir şey değildir. Bu, geliştirmeye karar verdiğiniz bir şey değil. Bu tür bir uygulama – elinizdeki eşsiz olan yerden çizime başlamanızı sağlayan, düşünmeden çok fazla çizim ve çizim yapma ve çizme. Kendi benzersiz tarzınız, başkasının stilini kendiniz kopyaya zorlamadığınız sürece yıllar boyu çiziminiz boyunca kademeli olarak görüntülenir. Yıllarca söylüyorum, ancak ölçek bir zamanlar değil, pratikte olduğu için çizin ve gerçekleşeceğine güvenin. Aynı şekilde vücudunuzu büyütmeye karar veremezsiniz; Ona uygun yiyeceği sürece kendi başınıza yapıyor. Aynı kişisel stil ile olur. Zorlamaya çalışmayın: sadece çiçek açmasına izin verin.

Bu ay için, üç aşamadan en az ikisini deneyin. Sokakta, TV’de ve daha pek çok insandan yakaladığınız şeyleri bizimle paylaşın. Birbirimizin izlenimlerini paylaşarak öğrenebilir ve belki de yeni pozları tanıyabiliriz. Ve eğer biraz ilham istiyorsanız , Envato Stüdyosu’nda çizim eskizlerini ve eskiz sanatçısını gözden geçirin.

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...