İnsan Anatomisi Temelleri: Gelişmiş Vücut Oranları

Son oturumumuzda , insan figürünün temel, genel oranları ve ortak hizalamalarını öğrendik ve eğer uyguladıysanız, çeşitlilik için hazır olmalısınız. En belirgin farklılaşma erkeklerle kadınlar arasında olabilir, ancak bir illüstratör, yaşa göre (hala büyüdükçe) vücudun da değişen şekillerine aşina olmalıdır.

Erkek ve dişi oranlar çok farklıdır, bir iskelet bile (veya onun belirli bölümleri) cinsiyete ihanet eder. Bununla birlikte, düşey eksende gerçek bir fark yoktur: eklemler yukarı veya aşağı hareket etmez. Varyasyonlar neredeyse tamamen yatay eksende, yani vücudun belirli bölümlerinin genişliğinde bulunur. Öyleyse temel figürünüzün dişilleşmesini mi yoksa erkeksi hale mi getireceğiz? Yaptığımız yapısal düzeyde hala üzerinde çalışacağımız asıl önemli bir fark var ve geri kalanı küçük yararlı bilgiler.

Birincil fark, omuz genişliğinin kalçayla olan ilişkisidir. Kadınlar, bir çocuğu doğurabilmeleri ve doğurabilmeleri için ihtiyaç duymaları nedeniyle erkeklerden daha geniş bir pelvik kemiklilere sahiptir. Bu, merkezi bir olgunun vücut genelinde bir sonucu vardır. Bu, kadınlarda kalça çizgisinin vücudun en geniş kısmı ve daha dar bir bel belireceği anlamına gelir; erkeklerde en geniş bölüm omuz çizgisidir ve bel kalçalardan neredeyse farklıdır. Genel siluet, aşağıda gösterilen erkek trapezin aksine bir kum saatidir.

Kadın vs erkek figürü

Ölçüm fikrini vermek için (genel siluet izlenimi her seferinde doğru ölçüleri alması nedeniyle bu tuzu bir parça tuzla alın) başlığın alt taraflarındaki yönergeleri aşağı doğru (orta) aşağıya saptadık ve ardından yine merkezi eksenden bir kafaya eşit bir mesafede. Bu çizgiler, rakamın omuz ve kalça kemiklerinin bulunduğu iki sarı alanı tanımlar.

Kalça ve omuz genişliği

Bu nötr figür kadın yapmak için, pelvik kemik genişletilerek kalça eklemleri sarı alanın dış tarafına daha yakındır. Omuzlar değişebilir, ancak o bölgede her zaman değişebilir. (Bacaklara bunun ne yaptığına dikkat edin: uyluklar kalçalarından pozisyonlarını değiştirmeyen dizlere katılmak için çok daha inceltiyor. Erkekler bacaklar kadınlara göre daha dikey görünüyor).

Nötr figürü erkek yapmak için, omuz eklemleri aslında sarı alanın hemen dışındayken pelvik kemik dar kalır. Burada yine değişebilirler ancak sarı alanın dış tarafına yönelirler. Bu iki cinsiyetin kollarını tutma biçimini bir kez daha ortaya koyuyor; bu da önceki imajda gözlemleyebileceğiniz ve günlük yaşantınızda gözlemleyebileceğiniz bir şey: kadın dirsekleri vücuda yakın bir yerde tutuluyor ve duran kollar doğal olarak vücut çizgilerini izliyor. Bir kadın kasıtlı olarak kollarını vücudundan uzak tutmalıdır. Bu arada, erkeklerin omuzları “daha fazla dışarı” çıkıyor, dinlenme sırasındaki kol vücudun dışına dalıyor ve doğal olarak yakın tutulmuyor.

Bir kadının bel çizgisi karnı düğmesi ile aynı seviyededir, ancak bir adam çok daha düşük görünür. Bu, erkek gövdesini daha uzun süre görünmesini sağlar. Hatırlamak gerekir ki, ilk yıllarımda, her iki cinsiyet için eşit uzunlukta torsolar ve aynı seviyede pantolon çizgileri çizdim ve erkeklerin neden doğru gözükmediğini merak ettiler. Ayrıca, dirsekleri görünüşte daha düşük bel ile hizalamamak için dikkatli olun! Dirsek eklemi referansı göbek düğmesi olarak kalır, böylece kadın figürden farklı olarak, bir erkeğin belindeki izlenim pantolonunun başladığı yerdeyse dirsekler çok daha yüksek görünecektir.

Bel

Sonuçta ortaya çıkacak vücudumuzun öngörülmesiyle, yuvarlak şekillerdeki kadınları ve daha açısal trapez şekillerdeki erkekleri tasvir etmek yararlı olabilir; çünkü bu, her vücut türünün genel izlenimini yansıtır.

Genel olarak konuşursak, bir kadının vücudu yumuşak yuvarlak şekillerden oluşur: göğüsler ve kalçalar, aynı zamanda modifiye edilmediğinde dişi bedenin cildi altında daha fazla yağ içerdiği gerçeği. Erkekler vücutları daha açılıdır ve kaslı olduklarında sert çizgilere sahiptirler. Bu elbette büyük değişikliğe tabidir ve bu cihaz son derece uyarlanabilir – örneğin sıska bir kadın için açısal şekiller ve etli bir adam için yumuşak şekiller kullanılıyor. Yine de, makul ince vücutlarda, bir kadının karnı hafifçe kavisli ve kalçaları yuvarlaktır. Bir erkek hem karında hem de kalçalarda düzleşir.

Yuvarlak vs açısal

Küçük detay, fakat önemli: kadının kalça eklemlerini pelvik kemik dışında çekin. Vücutta görünür bir şekilde dışarı fırlarlar ve bu özellik yakalamaya yardımcı olur. Buna karşılık, bir erkeğin kalça eklemlerini pelvik kemik içinde tutun.

Kalça eklemleri
  • Her iki cinsiyette elin avuç içi ve ayağı taban yüzün yaklaşık yarısı kadardır. Fakat kadınlar yüzünden erkeklerden yüzlerine göre daha uzundurlar.
  • Bir kadının omurgası daha esnek olma eğilimindedir ve bir erkeğe göre daha belirgin biçimde kemerlidir.
  • Son olarak, erkekler kadınlardan daha uzun boyludur!
Diğer detaylar

Bu noktayı göstermek için, bir erkek orantılı kadınlarla çizilirse bu olur; tam tersi.

Oranlar tersine çevrilmiş

Oranlar ve kalça / omuz oranı nedeniyle cinsiyet stereotipleri olan saç ve göğüslerin eklenmesiyle bile, vücut normlara farklı görünüyor.

Erkekler ve kadın bedenleri, gördüğümüz işaretlenmiş karakterlerden, her iki yönde de güçlü bir şekilde göstermeyen bir androjenik figüre kadar değişebilir. Ancak, sadece androjen vücutlar çizer ve tamamen cinsiyet için yüzey detaylarına dayanan zavallı bir sanatçıdır. İleride yapılacak bir oturumda, yapı ve kas kombinasyonundan kaynaklanan temel vücut tiplerini (somatotipler) daha yakından inceleyeceğiz.

Bu bölüm, orantıların doğumdan fiziksel büyümenin sonuna kadar değişmesiyle, ergenliğin ve yetişkinliğin başlangıcını işaret eden yolları ayrıntılarıyla anlatıyor. İnsanlar dünyada olduğu gibi aynı ailede bile aynı hızda büyümediğinden kıpır kıpır yer var. Yine de, ortalama bir model, bir karakterin amaçlanan yaşını göstermede sorun yaşayan herkes için çok yararlıdır ve bunu zamanında vücudumuzun ve yüzünüzün diğer ayrıntıları için tekrar gözden geçireceğiz.

Dikkat et şu noktada bacaklar ne kadar kısa: yetişkinlerde diz bu pozisyonda omuza ulaşıyor, ancak burada bacaklar ve kollar neredeyse aynı uzunlukta ve diz ve dirsek buluşuyor. Bebekler olarak, bu yaşta fetal pozisyonda olduğumuz halde çoğu zaman, bacakların toplam uzunluğunun yaklaşık 2,5 kafa olduğunu söylesem sayılmaz. Doğrusunu söylemek gerekirse, yenidoğan başı vücuttaki her şeye oranla orantısız olarak daha büyük görünüyor.

Yeni doğan

Oranlar üç ayda fazla değişmeyebilir ancak vücut dikkat çekicidir ve bacaklar açıldığında dramatik büyüme hissi artar. Tutulursa (yalnız başına kalmak için henüz erken olabilir), 10 aylık bir çocuk yürümeye başlayan çocuk için yeterince yakın görünebilir, ancak boyun eksikliği gibi belirli bebek özellikleri ile.

Bebek

Görünüşe göre, birinin yetişkin boyu kabaca 2 yaşında boylarını iki katına çıkararak tahmin edilebilir. Her durumda, küçük bebekler geri kalanımız gibi dik durabilen en küçüğü gibidir. Kafa hala vücut için çok büyüktür (yetişkin boyutuna çok yakındır), bacaklar kısa (bir yetişkinin yarısına karşıt olarak toplam yüksekliğin üçte birinden biraz daha fazla) ve bir başlangıcı vardır boyun.

3-yürümeye başlayan

Büyüme elbette çocukluk döneminde devam eder ve bu görüntü sadece 7 ila 9 yaş arasında birisini gösterir. Bu yaştaki çocuklar, bebeğin yağı gittiği için (hatta ergenlik döneminde kilo alımının çok fazla olduğu durumlarda bile) sıska görünebilir. Trapezius ve boyun kasları gelişmediğinden, ince boynu neredeyse yatay bir omuz hattından dışarıya doğru büyüdüğüne dikkat edin. Bu ayrıntıdan bahsediyorum, çünkü farkında olmadan tamamen gelişmiş bir omuz çizgisine sahip bir çocuğun çizilmesi çok tuhaf görünebilir!

Çocuk

Bu aşamaya kadar, erkek kızlarla ayırt etmedik, çünkü cinsel dimorfizm o zamana kadar gerçekten görünmüyor. Düşünürseniz, daha küçük yaştaki çocukların seksini biliyoruz çünkü onları giyip saçlarını kesiyoruz, ancak o yaşta gözlemciyi karıştırmak çok kolay. Puberte, tanım gereği hormonların attığı ve vücudu olgunlaştırdığı hayatın zamanıdır. Kadınlar daha erken, 8-13 yaşlar arasında ergenlik yaşarlar. Erkekler 9.5 ila 14 arasında başlarlar. Yapısal düzeyde:

  • Bel ve kalça boyutu arasındaki fark artar. Midenin, kalçaların ve bacaklarda yağ artması gibi, bu engeldeki yetişkin bir kadının işareti olan hacim artmaktadır.
  • Bir oğlan omuzlarını genişletti.

Her iki cinsiyette de kafa yetişkin çağdan daha büyüktür ve ekstremiteler (eller, ayaklar, hatta kollar ve bacaklar) vücudun geri kalanından daha hızlı büyüyebilir, bu da çakıl görünümüne ve hantal bir his oluşturmasına neden olur. Bu aynı zamanda hayvanlarda da olur!

Büyümenin bir sonraki aşaması erkenden erişkinlik dönemi olup, erkek ve kadın bölümünde açıklandığı gibi nihai oranlar belirlenmiştir. Yapısı artık değişmediği için şu an diğer yaş gruplarına girmeye gerek yoktur. Ben çok eski çağda kemiklerin kitle kaybetmeye başladığından bahsetmek isterim, bu nedenle yükseklik kaybı olur ve vücut çökebilir, boynu daha kısa görünür ve kollar düşer.

Gençlik

İşte dört kişilik bir şölen var …

Yetişkin ve çocuk oranları

Ilk iki rakam, boyutları için doğru orantılıdır. Üçüncü olarak yetişkin oranlarını kullanarak bir çocuğa bakarsanız ne elde edersiniz: küçük bir yetişkin! Bir peri veya Karınca Adam çiziyorsanız bu işe yarıyor, ancak kesinlikle bir çocuğu uyandırmıyor.

Bunun tersi de geçerlidir: Dördüncü şekil, sözde tamamen yetişmiş bir yetişkin çocukça oranlarla çizilmiş olduğunu göstermektedir. Bu şekilde şekillendirilmiş bir yetişkin, kafatasının bu kadar büyümesi mümkün olsaydı, yerinden bir yere bakardı.

İnsan çeşitliliği nedeniyle kaçınılmaz kıpırdanma odasına rağmen, jenerik erişkin oranlarının altında normdan farklı görünen belirli bir minimum yükseklik vardır. Küçük kadınlar yalnızca bir noktaya kadar “ölçeklendirilmiş” kadınlardır; eğer çok kısa ise, orantıları çocukça özelliklere sahip olacaktı. Bunun tersi de geçerlidir: son derece uzun boylu insanlar uzunlamasına görünürler ve sadece büyütülmezler.

Oranlar bilgi iletim oranları

Bu eskizin kaba aşamasına rağmen, güçlü inşa edilmiş, uzun boylu bir adam, küçük boydan yetişkin bir kadın ve genç bir çocuk (veya muhtemelen kız) ortaya çıkabiliriz. Dış özellikler olmadığında ve gencin kadınınki kadar uzun boylu olduğunu nasıl anlarız? Oranlarda birçok bilgi var. Yukarıdaki tüm diyagramları bilinçli olarak öğrenmek isteyen istekli sanatçı, zor işi bulabilir, ancak bilinçsizce hepimiz orantısal ipuçlarının tam bir kataloğunu ve ne kastettiklerini tam olarak taşırız. Bu imgede bilinçaltınız kadının geniş kalçalarının (yetişkinlik belirtisi) ve gencin gelişmemiş cesedinin anlattığı ipuçlarını kaçıramıyor (ne omuz ne de kalça genişlemiş). Bu, kasıtlı olarak gelişmemiş özelliklerle (dar omuzlar gibi) yetişkinler çizemeyeceğinizi söylemek değildir. ancak yanlış şekilde kullanıldığında belirsizlik yaratabilir. Bir yetişkin çiziminizin doğru görünmediğini fark edebilirsiniz, ancak parmağınızı neden üzerine koyamazsınız.

Yukarıda bahsettiğim orantısal ipuçlarının kataloğu oldukça kültür temellidir. Seyahat edersek veya daha fazla etnik çeşitliliğe maruz kalırsak büyür, ancak bunu yapana kadar kaçınılmaz olarak aşina olduğumuz şeylere odaklanırız. Bu yüzden Batı toplumlarında Japon kadınları genç oldukları izlenimini yaşıyoruz; çoğunlukla kalçalarına maruz kaldıklarımız Avrupa kadınlarından daha dar olmasına rağmen önemli bir görsel ipucu kafa karıştırıyor. “Genel” Avrupa kadını (daha geniş kalçalar dahil) ile aynı vücut türüne sahip bir Japon kadın çizersek, neden Asya’dan daha Avrupalı ​​görünmesini merak ederiz.

Ortalama vücut türleri gerçekten dünyada farklılık gösterir ve belirli bir grupla yeterince vakit geçirirseniz veya filmlerde onları bilinçli olarak izlerseniz vücut türünüzü içselleştirirsiniz. Bu, başka yerlerde çizelgeler yaptığım büyük bir çalışmaydı, fakat burada çok geniş bir biçimde, tipler arasında temel bir iskelet farklılığı göstereyim.

3-ethnotypes

Etnotip düzinelerce vardır ve her biri kendine özgü özelliklere sahiptir, ancak iskeletin en temel seviyesinde, insanlığın en büyük üç etnisite grubu arasındaki bu genel farkı gözlemleyebiliriz. Bu hak ettiği çalışma, bu oturumların çok ötesinde bir konudur; bunu farkındalık yaratmak için gönderiyorum: insan figürünün aşırı çeşitliliğinin farkındalığı ve paradoksal olarak genel bir figürün başlangıç ​​noktası olması gerekliliği. hepimizin paylaştığı merkezi yapıyı kaybetmek.

Bir dahaki sefere kadar bu teorilerin bir kısmını uygulamaya koyun. Bir sonraki İnsan Anatomisi Temelleri oturumunuza hazır olduğunuz için bunları uygulamanızın bazı yolları:

  • Gözlemleyin, gözlemleyin, gözlemleyin! Çevrenizdeki insanlara, kadınlar ve erkeklerinize bakın, bu kez yaptıkları şeyleri farklı kılanları gözleyin. Farklı etnik kökenden, çevrimiçi veya şahsen, farklı yaştaki çocuklara bakın.
  • Çocuğunuzun (veya çocuklarınızın) farklı yaştaki fotoğraflarını kazın ve temel figürünün eskizini alın. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz izlenim ve iskelet kombinasyonlarını izlemeyin. Orantıların nasıl değiştiğini görebileceğin için, farklı noktalarda benzer bir pozdaki fotoğrafları bulursan, özellikle ilginç olabilir.
  • Referanssız değişen oranlarda bir kalabalık figür çizin. Herhangi bir yanlış görünmüyor mu? Eğer öyleyse, neyin kapalı olduğunu belirleyebilir misiniz?
Egzersiz

Daha ilham almak için Envato Studio’daki yetenekli sanatçıların fantastik çizim ve eskiz çalışmalarına göz atın.

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...