İnsan Anatomisi Temelleri: Karakterleri Sürekli Çizim

Nihai ürün resmi
Ne Oluşturacaksın

Bir çizgi romancı sanatçı olarak, en çok edindiğim yorumlardan biri: “Aynı karakteri nasıl tekrar tekrar çizebileceğimi bilmiyorum, böylece fark edilebileceklerini bilmiyorum!” İnsanları çizmekte makul derecede akıcı olan sanatçılar bile bu zorluyu bulabilirler, bu yüzden bu son dersi birlikte koydum.

Bu, insanları çizmeyi öğrenmenin bir sonraki aşamasıdır: benzerliklerini kaybetmeden, tekrar tekrar bir kişiyi farklı açılardan çizebilmek . Tüm illüstratörler için önemli bir beceri değil , ancak bir hikaye kitabı veya çizgi roman yapan bir kişi ya da karakterlerin yinelenen olduğu herhangi bir proje yapanlar ona olan ihtiyacı hissedecektir.

Çevresinde, genellikle animasyon dizisinde ve eski çizgi romanlarda kullanılan kolay bir yol tutarlı giyimdir, yani aynı kişi her zaman aynı şeyi takar ve aynı saç stiline sahiptir. Bu eskitmece ve hatta çocukça görünüyor, fakat bazı manga’da ve hala saç dökülmesine ve giysilere tamamen güvenen kötü alışkanlıkları taklit eden sanatçılara çok rastlanır.

O halde, bir karakterin kıyafetini değiştirmesi gerektiğinde ne yapar? Veya aşağıdaki durumda, farklı giysiler ve saç stili anlamına gelen farklı zaman dilimleri ve hatta göz rengi değişti, ancak bu aynı kişi.

Tutarlı özellikler koz değişen ikincil zımbalar

Bu ders, bu gibi ikincil tanımlama faktörleri ile hiç ilgilenmiyor. Karakterleri sanki gerçek insanlarmış gibi çizmeye nasıl bakacağımıza bakalım ve görünen ilk adım, neye benzediğini bilmektir.

Karakterinizin özelliklerini karakterize eden şeyleri biliyor musunuz? Yoksa genel göz, burun ve yüz şekilleri mi çiziyorsun? Bu ilk bölüm resim yapma becerilerini gerektirmez, sadece onları gerçekten zihninizin gözünde görebilme yeteneğine sahiptir. Başlangıçta, tanımladığınız insanlara karakterlerinizi koymak tamamen normal, zihninizdeki genel özellikler yerini gerçeklik çeşitliliğine bıraktı.

Yakın arkadaşınızı, açıkça görselleştirebileceğiniz birini düşünün. Burnlarının şeklini açıklar mısınız? Gözler? Ağız? Çeneleri çıkıntılı mı yoksa zayıf mı? Kulak memeleri bağlı mı, yok mu? Kazanıyorsunuz, çünkü yapamazsınız, çünkü genel bir resmi aklınızda bulunduruyorsunuz, ancak detayları yakından bakmaya çalıştıkça ayrıntılar yıkılıyor.

Tek tek özelliklere kendiniz bakmaya başlamanız gerektiğinden, bu değiştirilmesi kolaydır. Bir dahakine o arkadaşı görürsen yakından bakın ve gördüklerini yazın. Dedim ben yazmak çizmek değil. Adını koyamayacağımız şeyleri kavrayamıyoruz. Gördüğünüz tanımlayıcı özellikleri açıklayarak, kendi ayrımcılığını bilinçli hale getiriyorsunuz ve sonra ne çizdiğinizi biliyorsunuz. Bunu, kendi kafanızda istediğiniz zaman ve herhangi bir yerde, çevrenizdeki insanlara bakarak yapabilirsiniz ve aşağıda gördüğümüz gibi bir kişinin yüzünde durmaz.

Neyin kendisine göründüğünü tarif etmek

Yüz doğal olarak bir insanı tanımak için en fazla ayrıntıyı aradığımız yerdir. Bunu Gelişmiş Yüz Özellikleri’nde çok şey ele almıştık . Gerçek insanlarda gördüğünüze bir isim vermek için bu öğreticideki diyagramları, gözlerin, burunların, dudakların ve yüzlerin farklı şekillerini gösteren diyagramları kullanabilirsiniz; elbette burada daha da şekilleri olduğunu göreceksiniz.

Elinizde eski bir dergi varsa, açıklamalara göz muayeneğinde eğitmek için aşağıdaki açıklamaları fotoğrafları doğrudan tarayabilirsiniz. Aynı cinsiyet ve yaştaki insanların yüzlerini bu şekilde karşılaştırmak özellikle yararlıdır, çünkü başlangıçta birbirlerine benzese bile, onları her zaman benzersiz kılan ipuçları vardır. (Başka bir etnik kökenli insanlarla çalışırsanız ekstra puan. “Tüm X benzeri” şeklindeki çirkin eski efsane bakmak istememekten başka bir şey değildir.)

Farklılıkları belirleme
Fotoğraf Andrea Pavalleno

Daha sonra, kendi karakterlerinizi yarattığınızda, artık bir joker olarak hiçbir şey olmadığını ve çiziminizde spesifik olmadan çizim yapamayacağınızı fark edeceksiniz …

Aşağıda çizgi romanımda üç tane ikincil kadın karakter var. Onların çok farklı özellikleri eşit derecede farklı kişiliklere ihanet eder. Bil bakalım kim rahatlıyor, kim bir prenses ve sert bir kurabiye kimdir?

Üç farklı karakter

Çalışmalarınız elinizin altında yakın çekimleri gerektirmese de, daha önce ayrıntılı olarak incelediğimiz bu vücut bölümünü ihmal etmeyin. Unutmayın ki erkek ve dişi eller birbirine benzemez ve bundan başka arkadaşlarımızın ve ailenizin ellerini tanıyabilmekteyiz. Uzun parmaklar, kısa parmaklar, ince eller, kaba eller, işe zarar verdi, özenle bakımlı …

El Referansları

Kendinizi herhangi bir mesafedeki birisini, duruşlarına ya da nasıl yürüdüklerine göre bulabildiniz mi? Duruş, teşhis için başka büyük bir ipucudur. Sürekli olarak durmamız gerektiğine hepimize söylüyorum, bu yüzden düz duran insanları daima çizmeye meyilli olabiliriz, ancak gerçekte pek çok duruş vardır. Her biri, aşağıdaki karakterler gibi, her biri farklı duran imza duruşumuz var.

Farklı duruşlar

Bunun bir kişinin stili ile ilgili olduğunu, kostümle ilgili olmadığını unutmayın . Üniformalı meslek (polis memuru, rahip) olmadıkça veya böyle bir moda ifadesi yapmak için bir sebebiniz yoksa, bu kişinin daima giyeceği bir kıyafet tasarlamıyorsunuz demektir. Benim çizgi roman Malaak’ta bir karakter olan Adrian, garip kişiliklerini vurgulayan aynı T-shirt’ü ve eşarbı giyer … ama bunun için bir sebebin olduğunu keşfederiz!

Ancak gerçek hayatta birkaç kişi aynı şeyi gün boyunca giyerken, çoğu insanın farklı bir giyinme tarzı vardır ve bu bir karakterde çok önemli olan bir şeydir. Bu elbise stili sadece tutarlılık yaratmakla kalmaz aynı zamanda karakterin kişilik ve / veya durumunun çoğunu da iletir.

Moda bilincine sahip genç kadınlar asla aynı şeyi iki kez giymiş gibi görünse de öğrencilerin sınırlı gardıropları olabilir. Utangaç insanlar en tuhaf ya da en görünür şeylerden kurtulurken, utangaç insanlar dikkat çekmeyen giysiler giyerler. Erkekler genellikle kadınlardan çok daha az çeşitlilikte giyim ve renk dizisine sahiptirler, vb.

Bir elbise stili tasarlamak için çok ilham kaynağı vardır, bu nedenle çevrenizdeki insanlara göz kulak olun. Başlamak için iyi bir soru olabilir: Bu kişi görünüş veya pratiklik için giyinir mi? Fark edilmek mi, yoksa uyum sağlamak mı istiyorlar?

Ana karakterim Malaak mütevazi bir şekilde yetiştirildi ve göze hoş görünmeyen ama elbiseli halde. Bunun aksine, dikkati seven arkadaşı Zeina, alışılmadık ve göz alıcı bir tişört giyiyor ve iyi tadı kesinlikle isteğe bağlı olarak giyiyor. Öte yandan Yeraz günümüzde bir arkeoloji öğrencisidir ve şu an hayatına gece spor kıyafetleri ile Wushu’daki trenler hakimdir!

Üç karakterli elbise stilleri

Cadılar Bayramı için giydiklerimle karakterlerimin kişilikleri bile …

Mutlu Cadılar Bayramı

Gerçek, mevcut bir kişi için referans / karakter sayfası oluşturun. Büyükanne, en yakın arkadaşın, bir öğretmen-bunun için kaydolabilirsin ve başkalarına güvenle bakıp eskiz yapabilir (ya da referans için çeşitli resimler çekebilirsin).

Bunu, o kişiyi nasıl doğru bir şekilde çizeceğiniz konusunda başkasına talimat vermek gibi yapın. Gözlemleyin ve o kişi hakkında farklı olanları not edin: yüz, saç, genel siluet ve duruşun ve giyinme tarzının birçok ayrıntısı, aynı zamanda temel kişilik özellikleri, böylece hayal asistanınız yüz ifadelerinin ne olacağını bilir. karakter.

Bu, bu tür ilk uygulamanız olduğundan, detaylarla birlikte denize girme konusunda endişelenmeyin. Uygulama ve tecrübe ile onları zahmetsizce kesmeye başlarsınız. Bunu yaparken eğlenin! Örnek olarak, bu referans çizelgesini, karakterim Adrian için model olarak kullandığım bir arkadaşımdan yaptım. Onun hakkında pek çok ayrıntı var, her şeyden önce neredeyse sabit poker yüzü.

Bir arkadaşınızın referans sayfası

Şimdi de aynı şeyi yapın, ancak kendi karakterinizi tasarlayın. Bununla ilgili “doğru” bir yol yoktur; özelliklerle başlayabilir ve kişiliği onlardan türetebilir veya öbür yandan da kişiyi belirli bir elbise stili veya rolü ile hareket ettirecek şekilde tasarlayabilirsiniz. Önemli olan, işiniz bittiğinde, karakterinizin özelliklerini sanki gerçek bir insanmış gibi biliyorsunuz !

Not: Lütfen, karakterin tek bir çizimi ve arka planın ve ilgisiz ayrıntıların bir duvarından oluşan sanat sitelerinde bulunan “karakter levhalarını” taklit etmeyin. Bu belgelerin amacı, hangi karakterlerin son detaya benzediğini bilmektir, ne tür bir çay içerdiklerini değil. İyi bir referans sayfası kendiniz yarattığınız paha biçilmez bir yardımdır; Ben her çizgi roman üzerinde çalışırken herkesi dışarı çıkarıyorum. Karakterlerimi eski arkadaşlar gibi bilebilirim, ancak tarzım geliştikçe bile onlara gerçek kalmamda yardımcı oluyorlar.

Karakterinizde neyin ayırt edici olduğunun farkında olduğunuzda, bu nitelikleri çizebildiğinizden emin olma zamanı geldi . Burası, “Karakterimin her zaman doğru görünmesini nasıl sağlayabilirim” sorusuna. Cevap çok sık “Çizmeyi öğrenmek zorundasınız.”

Sert gibi gelebilir ancak bunun çevresinde hiçbir şekilde yoktur; Eğer bir kişi belirli bir çizim akıcılığı elde etmezse, farklı açılardan basit şekiller çizemezse o zaman gerçekçi olarak bu çok daha ileri aşamada başarılı olmayı bekleyemez. Gerçekten de daha heyecan verici şeyler (yani insanlar) çizmeye başlamak isteğini anlıyorum, ancak sabır, azim ve pratik hayat boyu sonuçlara ulaşmanın tek yoludur.

Yeniden istekli bir arkadaşınızı kullanın ya da mümkün değilse ünlülerin resimlerini toplayın, çünkü birçok açıdan kolayca bulacaksınız. Farklı şekillerden eskizleyerek, aynı anda sadece bir özelliğe odaklanın. Bazı açılar biraz tekrarlayan olduğunu fark edeceğiniz ve ön, yan, üç çeyrek, üst ve alt kısımlardan birinde sahip olduğunuzda bir özellik üzerinde iyi bir tutuş alabileceğinizi göreceğiniz için, bu durum çok fazla zorunlu değildir. Örneğin, Samuel L. Jackson’un burnunu inceleyerek başladım:

Samuel L Jacksons burnunun incelenmesi

Sonra, Audrey Hepburn’un yüzü konturlar:

Audrey Hepburns'un yüz kontürleri çalışması

Bu şekilde, bu özellikleri bir 3D şekil olarak anlayın. Başta sorun yaşıyorsanız bunları basit geometrik şekillerle düşürmekten çekinmeyin. Ve benzer açılardan farklı özellikleri karşılaştırmayı unutmayın. Örneğin, aşırı perspektifte görüldüğünde farklı kaşlar nasıl görünüyor? Hala farklı mı yoksa aynı görünmeye mi başlıyorlar? Denedim ve kemerin şekli perspektifle kaybolmuş olsa da hala bireyselliğini koruduğunu keşfettim.

Yukarıdan görülen kaşların incelenmesi

Şimdiyse, kendi amaçlarınıza göre kendi boşluklarınızı doldurarak kendi pratiklerinizi sürdürecek kadar delinmiş olacaksınız. İnsan vücudu olan merakın her ayrıntısını anlatan binlerce sayfalık yazı yazabiliriz, fakat sanırım birinin gerçekte ihtiyacı olan, belli bir teori geçmişinin hayatı gözlemlemek ve uygulamaktır – ki bunların hiçbiri son bulmaz! Umarım bu dersler burada keyifli ve yararlı olmuştur, çünkü İnsan Anatomi Temelleri serimizi burada bitiriyoruz.

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...