Resim Bölümü Nedir ?

Resim Bölümü Nedir

Resim Bölümü Tanıtımı:

Resim bölümü ilk kez 1882 yılında kurulan  Mimar Sinan Üniversitesi’nde (eski adıyla Sanayi-i Nefise Mektebi) 2 Mart 1883 de eğitim vermeye başladı.

Günümüzde resim bölümleri geleneksel resim eğitimi ile birlikte enstalasyon gibi modern sanat tekniklerinin de ortaya konduğu akademik ortam sunmaktadır. Bu bölümde okuyan öğrenciler idealist olmalıdırlar. Gerçekten sanatçı olmak istemeyen öğrenciler bu bölümü tercih ettiklerinde mutsuz olabilirler. Zira bu yolda ilerlemek çok emek ve sabır ister. Ancak işinden zevk alan, emek harcayan bir ressam yaptığı işle hayatını idame ettirebilir. Eğer yetenekli ve çalışkansa dünya çapında işler yapmaması için bir sebep yok.

Programın Amacı

Resim programının amacı, doğanın, eşyanın ya da insanın resmini yapan sanatçıları yetiştirmektedir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Resim programının ilk yıllarında sanatın temel bilgi ve becerileriyle ilgili temel sanat eğitimi, görsel algılama, renk, anatomi, uygulama ve sanat tarihi gibi derslerin yanı sıra, sosyoloji ve antropoloji gibi dersler okutulur. Daha sonraki yıllarda Türk ve doğu sanatı, çağdaş Türk resim sanatı ve çağdaş sanatın yorumu gibi derslerin yanında sanat felsefesi ve gösterge bilim dersleri okutulur. Öğretim süresince devam eden atölye derslerinde çeşitli teknikler öğretilirken öğrencinin sanat eseri yaratma ve çözümleme yetilerini geliştirecek uygulamalar yapılır.

Gereken Nitelikler

Bu programda okumak isteyenlerin ortalamanın üstünde bir genel yeteneğe sahip, görme ve çizme yeteneğinin yanı sıra, desen çizme, renkli çalışma ve yaratma güçleri yüksek ve öğrenim yapmak istedikleri sanat alanına ilgili kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Bu dalda öğrenim görenler “Ressam” unvanı ile çalışırlar. Ressam, boya, tuval vb. araç ve gereçleri kullanarak ve boyama, çizgi, basma gibi tekniklerle doğayı (peyzaj), insanları (portre) veya nesneleri (natürmort), kendi algıladığı şekli ile, soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtır. Gravür ressamı orijinal çizimler yaratır onları, kabartma veya maden levha üzerine işler. Restorasyon ressamı ise bozulmuş, yıpranmış tabloları eski haline getirmeye çalışır.

Çalışma Alanları

 

Resim dalında öğrenim yapmış kişiler, serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığının ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası almış olanlar ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında öğretmelik yapabilirler.

Resim Nedir, Resim Ne İş Yapar, Resim Maaşları, Resim İş İmkanları, Resim İş Çalışma Alanları, Resim Mesleği Hakkında Bilgiler, Resim Bölümünün Geleceği, Resim Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Resim Bölümü Tercih Edilir mi, Resim Tanıtımı, Resim Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Resim Mezunları Ne İş Yaparlar , Resim Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Resim İş Bulma Durumu

Resim bölümünden mezun olan bir kişi sadece ressam olmak zorunda değil, önünde farklı seçenekler de olacaktır. Müzelerde sanat yöneticisi olarak çalışabilir, sergilere küratörlük yapabilirler. Galerist olarak çalışabilirler. Sinema filmlerinde, televizyon programlarında sanat direktörü olarak çalışabilirler. Kostüm tasarımcısı olabilirler, filmlerde prodüksiyon tasarımcısı olarak çalışabilirler. Gazete, dergi gibi basılı yayında görsel yönetmen olabilirler. Kısacası her bölümde olduğu gibi bu bölümde de okuyan öğrencinin kendi geleceği ile ilgili kararını verip, ilgi alanına yönelik kendini geliştirmesi gerekiyor. Kendini geliştirmiş bir resim bölümü mezununun yapabileceği çok iş var.

Resim bölümünde okumaya karar veren bir öğrencinin eğitimine erken yaşlarda başlaması önemli. Çünkü genç yaşta temel sanat tekniklerini öğrenen bir öğrenci üniversiteye başladıktan kısa zaman sonra sanatsal ürünler ortaya koyacak seviyeye ulaşabilir. Bu bölüme girmek için yetenek sınavlarına katılmak gerekiyor. Öğrenciler yetenek sınavlarında başarılı olmak için yaratıcı olmalı, görsel ve estetik algısını geliştirmeli ve temel çizim tekniklerini bilmelidir. Okul öncesinde alınacak çizim eğitimi yetenek sınavı aşamasında ve daha sonrasında, yani okuldaki eğitim süresince öğrenciye büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...