Yetenek Sınav Soruları Nasıl Belirleniyor?

Yetenek Sınav Soruları Nasıl Belirleniyor?

Yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilerin en cok merak ettiği sorulardan biridir bu soru, Peki yetenek sınavlarında çıkacak sorular kimler tarafından neye göre hazırlanır ve ne sorulur.

Bu soruya net bir cevap verilemez, cünkü bir çok yetenek sınavı ile öğrenci alan ünüversite var, ve hepsi farklı stratejilerle hareket eder.

Yetenek Sınav Soruları belirlenişi

Öncelikle Yetenek sınavları soruları bölümden bölümede farklılık gösterir onuda belirtmek isterim. mesala diyelimki Mimar Sinan’da İç Mimarlık bölümü için sınava gireceksin, bu bölüm icin istenilecek konu büyük ihtimalle mimarlıkla alakadar olur veya sen moda tasarım bölümü istiyorsan moda tasarım bölümü için yetenek sınavına girecegin okul sana tutup çölde yangın cıktı iki bedeviyi o yangını söndürmeye çalışıyorken resmet demez. büyük ihtimalle sana soracağı soru elbise tasarlamak olmasada kıyafetlerin ön planda olacagı senin hayalindeki ve bölüme secmek için senden alması gerekeni resme ne kadar aktaracaksın ona bakar, ve zaten sende seçtiğin bölüme göre çizimini tamamlayıp bekleyeceksin sende bi cevher varsa merak etme resminde onu görür hak ettiğin notu alırsın ama şunu unutmayın yetenek sınavlarına ister ressam ol istersen milli sporcu miilli eğitim bakanlıgının bi hesaplama çizelgesi vardır. bu sabittir her okul o hesaplama ile okula öğrenci almak zorundadır.

Yetenek Sınavları Hesaplama çizelgesi için tıklayın.

Örneğin Mimar Sinan güzel sanatlar fakültesi sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır . 1. Aşama Desen sınavıdır bu her yıl değişmeyen bir uygulamadır sabittir her yıl 1. Sınavda Model çizilir.

  1. Sınav ise İmgesel sınavıdır ve bu sınavın sorusu ise Farklı bölümlerden 7 öğretim görevlisi daha Önceden belirlenir ve sınava az bir zaman kala seçilen 7 hoca tarafından bir kağıda soru yazılarak Zarfa konularak mühürlenir ve sınav görevlilerine teslim edilir. Daha sonrasında sınav başlamadan sorular sesli okunur veya küçük kâğıtlara yazılarak her öğrenciye verildikten sonra sınav başlar.

Peki sınav konusu nasıl belirlenire gelince bu baştada söylediğim gibi okuldan okula değişir konyada sınavı hazırlayan komisyon güncel bir soru sorar örneğin 15 temmuz olayı ile ilgili bir metin verebilir.

Veya cok saçma sınav soruları ile bile karsılasma şansınız var. Örneğin 5 tane adam sınavın olduğu bölgede belirli bir zaman gezip çıkar öğrencilerden az önceki gezen 5 adamı resmedin bile denilebilir. Örnekleri daha önceki zamanlarda yaşandı.

Yetenek Sınavlarında çıkan soruları görmek için linke tıklayın.

Bir mesaj yaz

Çocuklar için Resim Kursu

Çocuklar için Resim Kursu Sizde Çocuğunuzun Yeteneklerıni Keşfetmesini ve Geliştirmesini isterseniz....

güzel-sanatlara-hazırlık-resim-kursu
Hobi Resim Kursu

Hobi Resim Kursu Eğitim Programı  Kursumuzda Her yaşa uygun hobi eğitimi...

Resim Kursu

RESİM KURSU KONYA – Güzel Sanatlar Liseleri ve Fakülteleri Yetenek Sınavlarına Hazırlık...

YKS Dersleri

Ücretsiz Y.K.S. Dersleri Yks Kursu Ücretsiz Yks Dersleri Ösym’nin son değişikliği...

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır

Kitap kapak tasarımı, Dergi kitap içeriği cocuk kitabı Tasarımları yapılır. Dijital...

dijital-cizim
Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi

Kişiye Özel Hediyelik Karakalem Yağlı boya ve Karikatür Portre Çizimi Kişiye...

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu

Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Resim Kursu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi...

Resim Kursu Görüntüleri 

Resim Kursu Görüntüleri Desen ve İmgesel Çizim Odaları Ygs Dersleri verildiği...